VPN Nedir ? Nasıl kullanılır ?


VPN Nedir ? Nasıl kullanılır ?

Facebook, Youtube ve Twitter'ın yasaklanması ile VPN'i daha sık duyar olduk peki ama nedir bu VPN? Nasıl kullanılır? VPN, Virtual Private Network kelimelerinin kısaltmasıdır. Akıllı telefonlar da dahil bir çok platforma kolaylıkla entegre edilmektedir. Kısaca iki bilgisayarın şifreli olarak haberleştiği özel bir ağ sistemidir diye tanımlayabiliriz. İki bilgisayarın karşılıklı haberleşmesi şifrelenmiş olarak gerçekleştiği için dinlenmesi ve 3. Tarafların veri erişimi ihtimali de yok denecek kadar azdır.

    VPN ile karşı bilgisayara bağlanarak, onun üzerinden internette sörf yapabilirsiniz. Diğer bir deyişle İngiltere’de bir firmadan VPN hizmeti alsanız sanki İngiltere’de bir kullanıcı gibi internette gezebileceksiniz. Yasaklı site kavramı sizin için bir anlam ifade etmeyecektir. VPN hizmeti ücretsiz olabileceği gibi ücretlide olabilmektedir. Ücretleri aylık 3-5 Dolar civarında temin edilebilir ve kurulumu da çok kolaydır. Windows ’da “Denetim Masasın”da “Ağ ve Paylaşım” merkezinde “Yeni Bağlantı veya Ağ Kurun” içerisine girdiğinizde VPN Ip adresiniz ve şifreniz ile hemen işlem yapabilirsiniz. Akıllı telefonlarınızda ise “Ayarlar”, “Ağlar” sekmesinde VPN’i yapılandırabileceğiniz alana ulaşabilirsiniz.   

    Dikkat edilmesi gereken bir husus da, bankacılık işlemi gibi riskli işlemleri yaparken her durumda VPN’i devre dışı bırakmak bence tercih edilmeli. Özelliklede ücretsiz VPN hizmeti kullananlar.

    Şuan için VPN'e  herhangi bir yasak getirme imkanı yok ama ilerde neler olur bilinmez. En çok tercih edilen VPN’lerden bazıları, Hotspot, SuperVPN, HideMYass, AceVPN, Private Internet Acess, WiTopia, VpnTunnel