Takımyıldızlar ve Özellikleri


Takımyıldızlar ve Özellikleri

Gökyüzüne ilgi duyanlardansanız ve özellikle de geceleri gökyüzüne baktığınızda gördüğünüz takımyıldızlardan anlamlar çıkarmayı seviyorsanız, bu yazımızda, gökyüzünde beliren takımyıldızların isimlerini ve özelliklerini öğrenme fırsatını yakalayabileceksiniz.

Gökyüzünde 88 farklı takımyıldızı bulunmaktadır. Bu 88 farklı takımyıldızın yarısı güney, yarısı da kuzey yarımküreden görülebilmektedir. Yunan astronom Batlamyus, 48 takımyıldızı saymış ve o günden bu yana bu rakamın üstüne 40 farklı takımyıldızı daha eklenmiştir. Gökbilimciler, sınır çizgileri ile bu takımyıldızların sahip oldukları alanları belirlemiş ve dünya geneline hitap edebilmesi açısından Latince kelimeler ile adlandırmışlardır. Ancak bu takımyıldızlara bakıldığı vakit, birbirlerine çok yakın oldukları gibi bir düşünceye kapılabilmek oldukça mümkündür. Ancak bu takımyıldızlar arasında bir hayli yüksek mesafeler yer almaktadır. Bu yıldızların yakın görünmesi, tamamıyla bir göz yanılmasıdır.

En büyük takım yıldızı Hydra yani Su Yılanı isimli takım yıldızıdır. En küçük takımyıldızı ise Güney Haçı isimli takımyıldızıdır. En parlak takımyıldızının hangisi olduğunu merak ediyorsanız da, bu sorunun cevabı: Büyük Ayı ve Orion olacaktır. En sönük takımyıldızı ise Mensa'dır.

Takımyıldızlarının gökyüzünde görülmesi, hangi yarım kürede bulunduğunuza ve mevsim, saat gibi değişkenlere bağlıdır. Örnek vermek gerekirse, kuzey yarımkürede yaşıyorsanız, takımyıldızları en rahat görebileceğiniz dönem kış aylarıdır. Ayrıca, takımyıldızlarının bazıları örnek vermek gerekirse; Güney Haçı kuzey yarımküreden, Büyükayı ise güney yarım küreden gözlemlenememektedir.