Stresi Azaltan Bitkiler Hangileridir


Stresi Azaltan Bitkiler Hangileridir

Stresi Azaltan Bitkiler Hangileridir ?

Günümüzün en büyük dertlerinden biri olan stresi ortadan kaldırmak için çeşitli formüller bulunmaktadır. Strese yakalanmamak, stressiz yaşamak yaşadığımız çağda neredeyse imkansız olmaktadır. Bu durumda yapabileceğimiz tek şey stresi azaltmak, onunla başa çıkmak üzere formüller aramaktır. Stresi azaltan bitkileri tüketerek stresi bir nebze de olsa azaltmak, stresin olumsuz etkilerinden kurtulmak mümkün.

Stresi Azaltan Bitkiler

Stresi azaltabilen bazı bitki türleri ve çaylar bulunmaktadır. Bu bitkiler bizi sakinleştirerek sık sık yakalandığımız stresi azaltmakta ve hatta ortadan kaldırabilmektedir. Stresi azaltan bitkileri şimdi sizler için tek tek sıralayacak ve stresten nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağız.

Stresi azaltan bitkilerin başında zerdeçal gelmektedir. Zerdeçal birçok uzman tarafından önerilmekle birlikte stresi azalttığı kanıtlanmış bitkilerdendir. İçeriğinde bulunan doğal besinler sayesinde stresten kurtulmanız mümkün. Düzenli olarak zerdeçal tüketen kişilerin stres kontrolünde daha başarılı olduğu görülmüştür.
Karabiberin stres azalttığı söylenmektedir. Beyne giden kan akışını hızlandırarak görevini tam olarak yerine getiren karabiber bu sayede stres kontrolünde başarı sağlamamıza neden olmaktadır.

Güvey otunun stres azalttığı bilinmektedir. Depresyona yakalanan kişilere de önerilen bu bu bitkinin B6 vitamini içermesinin yanı sıra antioksidan açısından zengin bir bitki olması güvey otunun stresi azalttığını ortaya koymaktadır.
Rezene çayı ve biberiye çayının da vücudu dinlendirerek sinirleri yatıştırdığı ve stresi ortadan kaldırıcı etkisi olduğu söylenmektedir. Düzenli olarak içilecek olan rezene ve biberiye çayının günde en az 1 bardak tüketilmesi durumunda stresli hallerinizden eser kalmadığı ve en çok stres yaratan anlarınızda bile eskiye oranla daha kontrolün ve daha az stresli olduğunu görebilirsiniz.

Stres ve Beslenme

Strese girmenize neden bir işiniz varsa ya da herhangi bir olayda kolaylıkla strese girebiliyorsanız yapmanız gereken iyi bir beslenme şeklini benimsemek olacaktır. Eğer beslenme şeklinizi iyi düzenlerseniz ve her tür gıdadan azda olsa alırsanız vücudunuzun olaylara verdiği aşırı tepkileri önlersiniz. Bu da stres yönetimini kolaylaştıracaktır. Beslenme şekliniz fast food ve hazır gıdalar yerine günde en az 3 öğün ve sulu gıdaları içeren bir beslenme şeklini benimsemelisiniz. Kırmızı et tüketmek, balık yemek, süt ve süt ürünlerini tüketmeniz durumunda stresin etkilerinden bir nebzede olsa kurtulacaktırsınız.