Ses Kısıklığı İçin Pratik Çözümler


Ses Kısıklığı İçin Pratik Çözümler

Havaların etkisiyle veya son zamanlarda sesinizi fazla zorlamanızdan dolayı, ses kısıklığı problemi ortaya çıkabilmektedir. Eğer yakın zamanda önemli bir görüşmeniz veya bir sunumunuz varsa bu problemi mümkün olan en hızlı şekilde hafifletmeniz gerekecektir. Burada yer alan pratik öneriler sayesinde, ses kısıklığı probleminizi hafifletebileceksiniz.

Ses kısıklığı için ilk olarak yapılacak uygulama, su tüketiminin artırılması ve en az iki gün düzenli uyku uyunması olacaktır. Ayrıca bu süre zarfında mümkün olduğunca ses tellerinizi kullanmaktan da kaçınmalısınız. Günde 2 defa zencefil çayına bir tatlı kaşığı bal ilave ederek ılık olarak tüketin. Buna alternatif olarak, bir bardak ılık süte bir çay kaşığının yarısı kadar karabiber ve bir çay kaşığı bal ilave ederek iyice karıştırın ve 2 defa bu karışımı tüketin.

C vitamininin de ses kısıklığına iyi geldiği bilinmektedir. Ses kısıklığı problemi çektiğiniz dönem boyunca mümkün olduğunca C vitamini içeren içecekleri ılık bir biçimde tüketmeyi ihmal etmeyin. Bu bağlamda, bir bardak limon suyuna 3 çay kaşığı kadar bal ilave edip, bu karışımı günde iki veya üç defa tüketebilirsiniz.

İçeceklerin yanı sıra rafadan yumurta tüketiminin de ses tellerinin hızlı bir biçimde iyileşmesi hususunda yardımcı olduğu da bilinmektedir. Günde bir defa rafadan yumurta tüketerek, ses tellerinizin iyileşme aşamasını hızlandırabilirsiniz. Ayrıca, menekşe yağı ile gargara yapmak da yine ses tellerine iyi gelen bir uygulamadır.