Sahte Cep Telefon Titreşimleri Neden Olur ?


Sahte Cep Telefon Titreşimleri Neden Olur ?

Her 10 insandan 7'si ara sıra cep telefonunun çaldığını hissedip cebinden çıkartıyor, fakat yanlış alarm olduğunu farkedip tekrar cebine koyuyor. Peki düşündünüz mü, neden bu titreşimleri hissediyoruz?

Herhalde hepimiz şimdiye kadar birden fazla kez cep telefonumuzun titreşimini hissedip cebimizden çıkarttıktan sonra, aslında çalmadığını görüp yerine koymuşuzdur. Bu durumu yaşayan yalnızca siz değilsiniz. Hatta öyle ki bu konu hakkında kitap bile yazılmış.

Yapılan araştırmalara göre cep telefonu kullanan insanların yüzde 68'i şimdiye kadar bu hissi en az bir kez yaşamış. Hayalet arama, hayalet titreşim sendromu ya da titreşim atak (vibranxiety) olarak isimlendirilen bu durumu yaşayan insanların yüzde 87'si haftada bir, yüzde 13'ü ise günde en az bir kere benzer bir durumla karşılaşıyormuş.

Sydney Üniversitesi Psikoloji bölüm müdürü Alex Blaszczynski bu hayalet titreşimin sebebinin aslında gerçek anlamda elektriksel aktivite olduğunu düşünüyor. ''Cebimizdeki telefonun uyku halinde bile gönderip aldığı sinyallerin sinir uçlarımıza deyip sahte titreşimler hissetmemizi sağlıyor olabilir'' diyen Blaszczynski'nin iddiası titreşimlerin aslında hayalet değil, gayet eletriksel bir olay olduğunu söylüyor.

Kaliforniya Üniversitesi profesörlerinden Larry Rosen ise aynı konuya iDisorder (iRahatsızlık) ismindeki kitapte değinmiş. ''Teknoloji ve teknolojik cihazları hayatımızın her anında kullanıyoruz. Sürekli olarak bu cihazlardan bir hareket beklentisi içinde olduğumuz için de pantolonumuzdaki bir sürtünme ya da bir sandalyenin yakınımızda sürüklenerek çekilmesi gibi sesleri ya da titreşimleri anında cep telefonumuzun titreşmesi olarak yorumluyoruz'' diyor.

Şimdiye kadar konuyla ilgili çözüm araştırması yapan tek doktor Michael Rotherg olmuş. ''Konunun kaynağı aslında beynimizin çalışma prensibinde yatıyor. Beyin, bulmak istediği şeyler için bir şema oluşturur. Bu sürece hipoteze dayanan arama denir. İnsanlar titreşimi öncelikli olarak cep telefonlarından beklediklerinden, beyinleri yanlış alarm verir.'' diyen Rothberg, bu psikolojik sorunun çözümü için de çalışmalar yapmış. Zararı olmayan bu sorun için dostlarını denek olarak kullanan Rothberg üç farklı çözüm denemiş. Cep telefonunun titreşimini tamamen kapatanların yüzde 75'i hayalet titreşimlerle karşılaşmamış. Cep telefonunu taşıdığı cebi değiştirenlerin ise yüzde 63'ü sorundan kurtulmuş. Cep telefonunu değiştirenlerin ise sadece yüzde 50'si sorundan kurtulabilmiş.