Retro Tarzı Dekorasyon


Retro Tarzı Dekorasyon

Giysilerimizde ve hayatımızın birçok alanında yaşadığımız eskiye dönüşü, ev dekorasyonlarında da gözlemlememiz mümkün. Son 5 yıldır trend haline gelen bu retro akımında, genel olarak 50’ li yıllardan 80’ lerin sonuna kadar olan dönemin ikonlaşmış mobilya ve aksesuarları kullanılmaktadır. Hatta birçok retro sever, antikacıları ve bit pazarlarını dolaşarak orijinal retro mobilyalar almayı tercih ediyor. Buna ayıracak vaktiniz yoksa retro tarzda üretilmiş yeni mobilyaları da birçok mağazada bulmanız mümkün.

Retro tarzının en belirgin özelliklerinden biri, kullanılan renklerin çeşitliliği. Sadelik ve minimalizmden uzak olan bu akımda, uyumlu fakat karışık renklerden yararlanılır. Genel olarak bu renkler mavi, yeşil, kırmızı ve sarı renklerin tonlarıdır.
Duvarlarda, yoğun aksesuar hissi yaratacak şekilde duvar kağıtları kullanılır. Duvar kağıdı kullanmak istemiyorsanız koyu yeşil, mercan gibi renklerle duvarlarınızı boyatabilirsiniz.

Renkli, canlı ve parlak koltuklar retro akımın vazgeçilmezlerinden. Fakat bu renkleri kullanırken dore ve lame renklerinden uzak durmaya çalışın. Dore ve lame kullanımı zor renklerdir ve retro görüntüden daha çok rüküş bir hava yaratabilir.
Koltuklarda çiçek desenlerini tercih edin. Yoğun aksesuar kullanımı, duvarlarda çerçeveler, şamdanlar gibi objeler de kullanabilirsiniz.

Evinizdeki televizyon, mutfak eşyaları hatta ev telefonuna kadar birçok elektronik aletin retro görünümlü üretilmişlerini bulmanız mümkün. Hatta isterseniz antika radyolar, daktilolar ve abajurlarla da evinizi makul bütçelere retro bir havaya sokabilirsiniz.