Peltier Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?


Peltier Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Peltier soğutucu veya termoelektrik soğutucu, termoelektrik prensiplere dayanakara çalışaran, soğutucu olarak kullanılan elektronik bir cihazdır. Termoelektrikte peltier etkisi olarak bilinen olgu cihazın çalışma prensibinin temelini oluşturur.

Peltier Soğutucu temelde termoelektrik bir cihazdır. Genellikle 12 v ve 60w ve 90w ile çalışırlar. 60 watt ile çalışan bir peltier için 5 amperlik akıma ihtiyaç vardır. Eski bir bilgisayar güç kaynağı ile bu akımı ve voltajı sağlayabilirsiniz.

Peltierler, ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılır. Bir yüzeyi ısınırken diğer yüzeyi tam tersi soğur. Isınan yüz ne kadar fazla soğutulursa, soğuk kısım o kadar daha fazla soğur. O yüzden ısınan kısımları genellikle işlemci fanları ile soğutulur.

Mini buzdolapları, araba soğutucuları, işlemci soğutma gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Günüzmüde sıvı soğutma sistemleride peltilerler için kullanılamakta.
Peltier'in tarihine değinecek olursak, ilk kez 1834 yılında Peltier isimli bir bilim adamının iki metalin birleşim noktalarının ısınması ve akımın ters yönde çevrildiğinde soğutması etkisini görmesi üzerine bulmuştur. Zamanla iki metal yerine silikon teknolojisi kullanılarak daha iyi ısıtma ve soğutma yapabilen elektronik parçalar haline dönüştürülmüştür.

Peltier'in iki yüzü arasında 50-60 derece arasında ısı farkı vardır. Isınan yüzün çok iyi soğutulması gerekir yoksa peltier bozulabilir. Peltier'ler uzun ömürlüdürler. Ömür sürelerinin testlerinde sürekli çalışmada 100.000 saat çalışabildikleri görülmüştür. Ayrıca, Peltier soğutucular, herhangi bir soğutucu akışkanı içermez. Dolayısıyla doğa ve çevre dostudur.

Elektrik üretimi içinde peltier kullanılabilinir. Bir yüzeyini ısıtır, bir yüzeyinide soğutursanız, peltier size elektrik üretecektir.