Osturuk Hakkında Her Şey


Osturuk Hakkında Her Şey

Osuruk bağırsaklarımızda oluşan gazların kalın bağırsaktan geçerek rektumdan yani anüsten dışarı atılmasıdır. Bağırsaklarımızda çeşitli nedenlerle gaz oluşabilir. Bağırsaklarımızda yaşayan bakteriler besinleri parçalarken gaz açığa çıkar. Ayrıca yemek yerken ya da bir şeyler içerken yuttuğumuz hava da bağırsaklırımıza iner ve gaz olur. Ayrıca mide ve bağırsaklardaki enzimler besinleri parçalarken de gaz oluşur.

Osuruk hangi gazlardan oluşur?
Osuruk farklı oranlarda birçok farklı gazdan oluşur. Normal bir osuruğun içeriğinde yüzde 59 nitrojen yani azot, yüzde 21 hidrojen, yüzde 9 karbondioksit, yüzde 7 metan ve yüzde 4 oksijen bulunur. Osuruğun içinde ayrıca yüzde 1 hidrojen sülfit, kükürtlü organik bileşikler içeren merkaptan ve sülfür bulunur.

Osuruk neden kokar?
Osuruğun kötü kokmasına neden olan bileşikler osuruğun içinde yüzde 1 oranında bulunan hidrojen sülfit, kükürtlü organik bileşikler içeren merkaptan ve sülfürdür. İnsan burnu havadaki milyonda birlik merkaptan bileşiklerine bile duyarlıdır. Osuruğun kötü kokmasına neden olan sülfür içeren besinlerden bazıları ise şunlardır: Fasulye, lahana, peynir, süt ve yuurta. Sülfür oranı yüksek maden suları da osuruk kokusunu coşturabilir.

Osururken neden ses çıkar?
Osuruken bazen ses çıkar bazen de çıkmaz. Osururken ses çıkıp çıkmaması bağırsaklarınızda biriken osuruğun basıncı ile ilgilidir. Eğer gazın basıncı azsa rektumunuzdan kimseye fark ettirmeden bırakırsınız. Ancak yüksekse işler değişir. Şöyleki, yüksek basınçlı gaz vücunuzdan çıkarken rektumu titreştirir ve ses çıkmasına neden olur. Bunu trompet çalan bir adamın dudaklarından çıkan ses gibi düşünebilirsiniz. Sesin tiz ya da kalın olması da rektum kaslarının o anki gerginliği ile ilgilidir. Kaslar gerkinse ses daha ince olur. Daha az gerginse osuruk sesi daha bas tonlarda olabilir.

 

Herkes osurur mu?
Evet, herkes osurur. Hatta bir insan günde ortalama 14 kez gaz çıkarır. Kadınlar da bu ortalamaya dahildir. Hatta daha bile çok osurabilirler.

 

Osuruk yanar mı?
Siz yakmayı denemeyin ama osuruk yüksek oranda yanıcı gaz içerir. Öyle ki bir insan 7 yıl boyunca durmadan osursa ve bunu bir tankta biriktirse depolanan enerji bir atom bombasının enerjisine eşit olabilir.

 


İşte osuruk hakkında birkaç kısa ve ilginç bilgi daha:
– Osuruk poponuzdan saniyede yaklaşık 3 metre hızla yayılır. Yani osuruk kokusu ortalama bir oturma odasını 10-15 saniye içinde kaplayabilir.
– Doktorlar osuruk tutmayı asla önermiyor, osuruğu tutmaya çalışmanın şişkinlik ve hemoroide neden olabileceğini söylüyor.
Osurmak bazı kültürlerde hoş karşılanırken bazı kültürlerde son derece ayıp kabul edilebilir. Türkiye’de yanlış bilinen bir detay da Avrupalıların ve özellikle Almanların osurmayı hoş karşıladığıdır. Ancak Avrupalılar da ulu orta osuranlardan hiç hazzetmez. Ama mesela Güney Amerika’daki bir kızılderili kabilesinde “yanomami” diye selamlaşma osuruğu vardır. Antik Roma Hükümdarı Kladiyus osuruğu tutmanın zararlı olduğuna inanırmış. İnsanların rahat rahat osurabilmesi için yasa bile yapmış.

– Dünyanın en çok osuran canlıları termitlerdir. Termitler atmosferi etkilecek kadar çok metan gazı çıkarır.
– Gündüz ayıp olur diye osuruğunuzu tutarsanız biriken gaz uyuduğunuzda kasların gevşemesi ile kendini dışarı atar.
– İnsanlar öldükten sonra da gaz çıkarmaya devam eder, çünkü bağırsaklardaki bakteriler çalışmaya ve gaz üretmeye devam eder.