OffGrid Güneş Enerjisi Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir


OffGrid Güneş Enerjisi Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

Bu sistem güneş panellerinin ürettiği elektriği akülere iletir ve aküden de kullanıma sunulur. Sistem bir nevi jeneratör mantığı ile çalışmaktadır.

Sistemin avantajları şunlardır:

• Öncelikle kurulum için herhangi bir belgeye ya da izne gerek yoktur. Dolayısıyla bu sistemi kurmak istediğinizde tek yapmanız gereken bir firma ile anlaşıp santralinizi kurdurmaya başlamaktır. Şebeke bağlantılı sistem de olduğu gibi aylarca evrak hazırlamanıza yada izin almanıza gerek yoktur.

• Sistemin ürettiği elektriği kullanmak için hatta elektrik olmasına gerek yoktur. Diğer sistem elektrik kesintisi olduğunda tamamen devre dışı kalırken bu sistem şebekede elektrik olmasa bile sizin enerjisiz kalmamanızı sağlar. İlerleyen dönemlerde üretimin tüktimi karşılama oranı her geçen gün biraz daha düşerken elektrik kesintilerinin artacağı düşünüldüğünde bu sistemin daha avantajlı olabilecektir.

• Sistem enerji depolama mantığı ile çalışmaktadır. Dolayısıyla özellikle kış şartlarında üst üste geçen bir kaç açık günden sonra havalar kapalı bile olsa depoladığı enerji ihtiyacınızı karşılamaya devam eder.

Sistemin dezavantajları şunlardır:

• Kurulucak santral cok yoğun makine parkı olan firmalar için uygun değildir. Burda hem çok yüklü voltaja hem de çok yüksek kapasiteye gereksinim duyulmaktadır. Bunu akü üzerinden temin etmek şebekeden elektrik kullanmaya oranla hem daha zor hem de daha maliyetlidir.

• Standart kurulum masrafının üzerine bir de akü maliyeti ilave olacaktır. Bu da toplam da on grid sisteme oranla yaklaşık %30 daha fazla yatırım gerektirir.

Bu detayları tablo haline getirecek olursak daha net bi karşılaştırma yapılabilir.