Mükemmeliyetçilik Nedir ? Hastalık Mıdır ?


Mükemmeliyetçilik Nedir ? Hastalık Mıdır ?

   Mükemmeliyetçilik günümüzde en çok görülen sorunlardan biri olup dozu kaçtığında hastalık haline gelmektedir. Mükemmeliyetçiliği olan insanların diğer insanlara göre daha farklı olduğu, beyinsel fonksiyonlarının daha farklı çalıştığı ve mükemmeliyetçi insanların aile, arkadaş ve iş ortamındaki ilişkilerinin çok daha farklı olduğu görülmektedir. Bu makalemizde son dönemlerin önemli konulardan Mükemmeliyetçilik hakkında bilgileri uzmanların ışığında sizlere sunacağız.

Mükemmeliyetçilik Nedir?

Mükemmeliyetçilik kişinin hayatındaki hemen hemen herşeyin kusursuz olmasını istemesidir. Mükemmeliyetçilik, eşyaları, insanlarla olan ilişkileri, giyimi vb. herşeyi içermektedir. Mükemmeliyetçi insan arkadaşlarıyla olan ilişkilerininde kusursuz olmasını ister. Onlara kusursuz bir arkadaş olmaya çalışırken onlardanda aynısını bekler. Bu yüzden Mükemmeliyetçi insan aradığını bulamayabilir. Arkadaş çevresinde mükemmel insanlar arayan bir kişi onların böyle olmadığını gördüğünde yalnız kalabilir. Ancak, bu Mükemmeliyetçi insan için sorun teşkil etmez. Kusurlu bir arkadaş yerine arkadaşsız kalmayı tercih eder. Mükemmeliyetçilik evlilik süresinde önemli bir sorun olabiliyor. Mükemmeliyetçi insan aradığı mükemmel insanı bir türlü bulamaz. Eğer mükemmeliyetçilik düzeyi üst seviyede ise kendisi için dört dörtlük bir kişi aradığı için ne kadar uğraşırsa uğraşsın içine sinen o mükemmel kişiyi bir türlü bulamaz. Bu süreçte isteklerinin çok fazla olmadığını aradığı kişide sadece birkaç basit özelliğin olmasını istediğini söylesede, mükemmeliyetçi kişi karşısındaki kişiyi tartarken en ufak eksiklerini hata olarak görür. Kişinin konuşma şeklinden oturuşuna, yemek yeme şeklinden bakışlarına kadar her konuyu detaylı olarak inceler ve aradığı o mükemmel insanı bir türlü seçemez.

Mükemmeliyetçi İnsanın Özellikleri

Mükemmeliyetçilik giyim tarzıyla, saç, sakal stiliylede olabilir. Bu yüzden sürekli daha iyi görünmek, daha iyi parfümler bulmak isteyen mükemmeliyetçi insan her zaman kendini kontrol eder. Değiştiremediği bir özelliği varsa bundan dolayı huzursuzluk duyar. Çoğu zaman gitmesi gereken ortamlara ya da arkadaşları tarafından çağrıldığında kusursuz olduğunu hissetmediğinde o ortama gitmez.

Mükemmeliyetçilik Hastalık Mıdır?

Mükemmeliyetçi insan hayatında da herşeyin düzenli tertipli olmasını ister. Düzensizlik gördüğün önce düzensizliği gidermeye çalışır. Mükemmeliyetçilik aşk hayatınada girebilmektedir. Evliliklerde ise büyük sorunlara neden olabilmektedir. Mükemmeliyetçilik herhangi bir ürün alırken yaşanılan kararsızlığa neden olabilmektedir. Örneğin; mobilya alırken birçok farklı mobilya takımları arasında kararsız kalır ve hangi mobilya takımının evinde kusursuz bir görüntüyü sağlayacağı konusunda kararsızlık yaşar. Mükemmeliyetçiliğin boyutları arttığında hastalık aşamasına gelebilir. Ancak, her Mükemmeliyetçi insanın bu hastalığa yakalandığını söylemek doğru olmaz.

Mükemmeliyetçilik’ten Nasıl Kurtulabilirim?

Mükemmeliyetçilik çoğunlukla aslan ve başak burçlarında görüldüğü söylenmektedir. Eğer sizde mükemmeliyetçi olduğunu düşüyor ve bundan kurtulmak istiyorsanız. Öncelikle kendinizi ciddi anlamda eleştirmeniz ve değiştirmeniz gerekecek. Olaylara karşı yaklaşımınızı gözden geçirmeli ve bundan sonra alacağınız kararları bu doğrultuda yapmalısınız. Herşeyin kusursuz olmasını istemek yerine bazı şeylerin kusurlarıyla kabul edilebileceğini görmelisiniz. Kendinizi rahat bırakmalı ve herşeyin dört dörtlük olmasını istemek yerine azla yetinmeyi bilmelisiniz. Yinede ne kadar çabalarsanız çabalayın her şeyin mükemmel olmasını istemek ve düzeni sevmek ruhunuzda bulunan bir olaydır. Bundan kurtulmak kolay değildir.