Monokristal ve Polykristal Güneş Panelleri Arasındaki Farklar


Monokristal ve Polykristal Güneş Panelleri Arasındaki Farklar

   Fotovoltaik panel satın almayı düşünüyorsunuz ve hangi tip güneş paneli alacağına karar veremediniz mi ? Tam doğru adrestesiniz. Bir güneş fotovoltaik (PV) sistemi satın alırken bu bilgileri dikkate almak 40 - 50 sene çalışacak sistemize büyük farklar yaratabilir! Bu makalede, Eğer ev kullanımı (monokristal, polikristal ve ince film) güneş panelleri, farklı çeşitleri hakkında bilmeniz gereken bir çok teknik hususu öğreneceksiniz.

Kristal Silikon (c-Si)

Dünya'daki fotovoltaik panellerin neredeyse %90'ı bugün kristal silikonur ve bu paneller bazı çeşitliliğe dayanmakta. 2011 yılında, konut sektörüne üreticileri tarafından tüm ABD Gönderilerin yaklaşık % 95'i kristal silisyum güneş panelleriydi.

PV kullanılan silikonun birçok formları benzerdir; ana fark, silikon saflığıdır.
Saf silikon nasıl olur derseniz? Daha mükemmel silikon molekülleridir, daha iyi güneş pili elektrik (fotoelektrik etkiyi) solar enerji (güneş ışığı) dönüştürme konusunda olmaktadır. Hizalanması daha lineardır.
Güneş panelleri verimliliği; saflık ile paraleldir, silikon saflığını arttırmak için kullanılan işlemler pahalıdır.
Kristal silisyum monokristal ve polykristal silisyum güneş hücrelerinin temelidir.


Monokristal Silikon Güneş Panelleri

 Yukarıda paylaştığımız üzere  monokristal silikondan (mono-Si) yapılan güneş hücreleri, aynı zamanda tek-kristal silisyum (tek-kristal-Si) olarak adlandırılan, oldukça kolayca tanınabilir bir dış garip boyama ve düzgün bir görünüme sahiptir.

 Monokristal güneş panelleri'nde

  • Yüksek verime ulaşabilen mono fotovoltaik hücreleri, düzgün moleküler dizilimli külçelerden kesilmektedir.
  • Mono ve polikristal güneş panelleri ayırmak için iyi bir yol polikristal solar hücreler yuvarlak kenarlı mı dikdörtgen kenarlı mı bakmaktır. Poly hücreler diktörgen kenarlıdır.


Monokristal Avantajları

Monokristal yüksek dereceli silikondan yapılmıştır ve  bu sebeple en yüksek verimlilik oranlarına ulaşabilir. Monokristal güneş panelleri verimlilik oranları genellikle% 15-20 oranınıdadır.

Monokristal silikon güneş panellerine uzay verimli olarak adlandırılmaktadır. Monokristal güneş panelleri daha az güneşte daha çok üretim sağlayabilir. Akım, volt değerleri orantılaması farklıdır.

Monokristal ve polykristal güneş panelleri uzun ömürlüdür. Almanya'da şuan çalışan 50 senelik paneller mevcuttur (referans senesi = 2014). Çoğu güneş paneli üreticileri monokristal güneş panelleri üzerinde 25 yıl garanti sunmaktadır.

Düşük ışık koşullarında benzer puantlı polikristal güneş panellerine göre daha iyi performans eğilimindedir.


Monokristal Dezavantajları

Monocrystalline güneş panelleri pahalıdır.
Panel kısmen gölge veya kar ile kapalı ise, bu olumsuz durum tüm paneli üst düzeyde etkiler. Tüm paneli yıkamak gerekebilir. Monocrystalline güneş panelleri, sıcak havalarda daha verimli olma eğilimindedir.


Polikristal Silikon Güneş Panelleri

   Polikristal silikon, aussi polysilikon (p-Si) ve multi-kristal silikon (mc-Si) olarak bilinen tüm dayalı ilk güneş panelleri, 1981 yılında pazara sunuldu. Monocrystalline-tabanlı güneş panelleri aksine, polikristal güneş panelleri yapmak Czochralski işlemi gerektirmez. Ham silikon eritilmiş ve mükemmel bir şekilde kare gofret haline getirilmiş ve kesildiği olan bir kare kalıp içine dökülür.

Polikristal Avantajları

Polikristalin silisyum yapmak için kullanılan yöntem daha basit ve daha az maliyetli. Atık silikon tutarı monokristalin ile karşılaştırıldığında daha düşüktür.
Polykristalli güneş panelleri; monokristal güneş panellerine göre daha düşük ısı toleransı gösterir.

Dezavantajları

Polikristal-tabanlı güneş panelleri verimliliği genellikle 13-16% oranındadır. Düşük saflık silikon, polikristal güneş panelleri monocrystalline güneş panelleri gibi oldukça verimli değildir.
Monokristal güneş panellerine göre aynı güç üreten sistem alanı daha büyüktür (kalite ve markaya göre değişkenilk gösterir).