Mide Şişkinliği ve Sindirime Yardımcı Basit Çözümler


Mide Şişkinliği ve Sindirime Yardımcı Basit Çözümler

Bazı dönemlerde kadınlar mide ve bağırsakları sebebiyle sıkıntılar yaşayabilir. Hemen ilaçlara sarılmak yerine basit bazı reçetelerle bu sorunlardan kısa sürede kurtulabilmeniz gayet mümkün.
Midesinde şişkinlik, gaz olan kişiler öncelikle hazmı zor ve yağlı gıdalardan kaçınmalıdırlar. Bir dönem mideleri düzene girene kadar hafif ve sağlıklı sebze yemeklerini tercih etmeliler. Meyve , lifli gıdalar tüketmeliler. Sonrasında ise rezene çayı içmek, leblebi yemek fayda sağlayacaktır. Özellikle muhakkak yapılması gereken şey ise günde 3 defa yemeklerden sonra tok karnına dereotu çayı içmek. Hiç bir özelliği olmayan bildiğimiz dereotunu bir tutam bir fincan sıcak suyun içinde kısa süre bekleterek çay haline getirilip şekersiz olarak bu şekilde içilmeli. Bu rahatsızlığın sebeplerine gelince en başta stres geliyor, stres sebebiyle organlar tam anlamıyla görevini yerine getiremiyor ve gaz şişkinlik oluşuyor.

Eğer bu şişkinliğin yanında kabızlık sorunu var ise. Farklı metodlar uygulamanız gerekecektir. Kullanacağınız ilaçlar bir kaç defaya mahsus sorununuzu çözse de uzun vadeli çözüm beslenme düzeninizde.

Ufak ufak önlemlerle sorununuzu kökten çözebilirsiniz. Klasik olarak az ve sık yemek yemek önemli. Evde yapacağınız meyve sularından günde 1 bardak içmek hazma yardım eder. Meyveler vitamin, folik asit, potasyum, betakaroten içerir ve günlük vitamin ihtiyacımıza da katkıda bulunur. Taze meyveler ilk tercih olmalı fakat mevsimsel olarak bunlara ulaşamadığınız dönemler için de çözüm mevcut. Elma, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve hurmayı hepsi aynı miktarlarda az bir miktar suyun içinde 5 dakika kaynatın.  Elde edilen kaşırımı blenderdan geçirin. Arzu ederseniz tatlandırmak için bir miktar bal veya pekmez kullanabilirsiniz. Bu meyve karışımını gün içinde tatlı olarak yemeklerden sonra tüketin. Bunun yanı sıra yukarıda sayılan rezene çayı, bol su ve özellikle bir miktar yürüyüş sorununuzu çözecektir.  Yukarıda verilen karışımda özellikle ve özellikle hurma çok büyük rol oynamaktadır. Bu meyve karışımının haricinde de gün içinde 1-2 hurma tüketmeniz  vücudunuz için pozitif etki sağlayacaktır.