Maden Suyunun Faydaları - Zararları Nelerdir ? Soda ile Arasındaki Fark Nedir ?


Maden Suyunun Faydaları - Zararları Nelerdir ? Soda ile Arasındaki Fark Nedir ?

Maden suyunu yemeklerden sonra yediklerimizi hazmetmemiz de yardımcı olması açısından tüketiriz genelde. Yanlız maden suları sağlık açısından da oldukça faydalıdır, hatta şaşıracak kadar faydalıdır. Maden suyu içerdiği magnezyum, potasyum, sodyum gibi minareller açısından oldukça zengindir. Normal suyun haricinde, maden suyu tüketimi hazmı kolaylaştırdığı gibi, beynin üzerinde de olumlu etkisi olduğuna inanılır. Ayrıca, sinir sistemini koruyan bazı minareller de içermektedir. Bu minarellerin eksikliğinde beyin ve sinir sistemin de bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Maden suyu, beyin ve sinir sistemi haricinde, diyabetten, yağ yakımına, kalp sağlığından, kilo vermeye yardımcı olmaya kadar bir çok faydası vardır. Yanlız günümüzde, piyasalarda satılan meyveli maden sularının içerisinde ki şekere dikkat etmekte fayda var. Kalori hesabı yapanların, şekerli (meyveli) maden sularında ki kalori oranına dikkat etmesi gerekir. Önerimiz sade maden suyu içmenizdir. Maden suyunun faydalarına devam edecek olursak ;

Maden Suyunun Faydaları

Maden Suyu Kemiklere İyi Gelir : Maden suyu kalsiyum açısından oldukça zengin olduğu için kemik sağlığı açısından fazlasıyla faydalı bir içecektir. Kalsiyumun, kemik oluşumunda ve kemik sağlığının korunmasında gerekli olan maddelerin en başında gelir. Düzenli olarak tüketildiği zaman kemik ve diş sağlığını korur ayrıca bunun yanında yaşlılığa bağlı olarak meydana gelebilecek kemik sorunlarına yakalanma riskini de azaltır.

Maden Suyu Kan Basıncını Dengeler : Maden suyu içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde kan basıncını da sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur.

Maden Suyu Kas Sağlığını Korur : Maden suyu içerdiği magnezyum ve potasyum insan kasları üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Kas sağlığının korunması açısından bu iki mineral çok önemlidir. Bu mineraller aynı zamanda kasların sağlıklı bir şekilde gelişmesinede yardımcı olur, yani yağların kaslardan atılarak kas oranının artmasına yardımcı olur.

Maden Suyu Cilt Sağlığına Faydalıdır : Maden suyu cilt sağlığına faydalı olan silis parçacıkları da içermektedir. Silika adlı madde cilde doğal bir parlaklık ve güzellik katar. Aynı zamanda kuru ciltleri nemlendirir. Akne ve sivilceye karşıda etkilidir.

Maden Suyunun Zararları

Maden suyu doğal olmalıdır. Fabrikalarda içine kimyasal madde ve aroma katılan maden suları bu yazımızda bahsettiğimiz faydaları içermemektedir.
İshal ve idrar yolu sorunları yaşayan kişilerin maden suyunu tüketmemeleri öneririz.

Maden Suyu ile Soda Arasındaki Fark

Maden suyu, yer altında ki sulardan elde edilen mineral ve karbondioksit gazı ile birlikte yer kabuğundaki çatlaklardan ilerleyerek yüzeye çıkar ve en önemlisi tamamen "doğaldır". Soda ise, içilebilir suya suni mineraller ve karbondioksit gazı eklenerek elde edilen "yapay"  bir içecektir.

İçilebilir herhangi bir suya karbondioksit ve bikarbonat eklendiğinizde soda yapmış olursunuz. Maden suyu ve soda, ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir ancak sodanın başka hiçbir işlevi yoktur fakat maden suyu doğal bir mineral deposudur.