Koltuk Seçiminde Önemli Noktalar


Koltuk Seçiminde Önemli Noktalar

  Koltuk satın alırken kullanım amacınıza uygun modelleri tercih etmeye çalışın. Kitap okuma koltuğu, misafir koltuğu, uzanıp TV seyretme koltuğu gibi farklı amaçlar için üretilen koltukların konfor oranları da farklıdır. Tek kişilik misafir koltuğunda ayaklarınızı uzatıp TV izleyemeyeceğiniz için, alışveriş öncesinde kesin karar vermek önemlidir. Aynı şekilde ağırlayacağınız misafirlerin de rahat koltuklara gömülerek oturması rahat olmayacaktır.

Koltukları alırken ödeyebileceğiniz fiyatı en iyi karşılayacak kalitede bir koltuk almaktır. Bir koltuğun minimum ömrünün 10 yıl olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Yalnızca şıklığı nedeniyle bir koltuğu tercih etmeyin. Konforlu olması ve amacınıza hizmet etmesi bundan daha önemlidir. Satın almayı düşündüğünüz her koltukta fiyat, kalite ve görselliği karşılaştırıp, hepsi için ortak bir karara varın.

Çökme yapmayacak koltukları tercih edin. Bir sene içinde çöken bir koltuğun tüm şıklığı kaybolacaktır.
Koltuğun genişliğini, enini, boyunu mutlaka ölçün. Evinizin tüm kapılarından geçip geçemeyeceğinden emin olun. Evinize getirdiğiniz koltuk tek parçaysa ve kapıdan sığmazsa tekrar götürmek zahmetine girmeniz gerekecek.

Koltuklarınızı kısa bir süre önce almanıza rağmen, kumaşından ya da renginden sıkılmış olabilirsiniz. Eğer konforundan memnunsanız, koltuğunuzun kumaşlarını değiştirtebilirsiniz. Rengi sade ve cansız geliyorsa birkaç yerine koltuk örtüsü, minderler ve ince örtüler koyarak canlılık getirebilirsiniz. Alacağınız koltuğun sıcakta oturanı yakmamasına ve kaymaya sebep olmamasına da ayrıca dikkat etmelisiniz.