Kış Lastiği Neden Takılır ? Yaz Lastiğinden Farkı Nedir ?


Kış Lastiği Neden Takılır ? Yaz Lastiğinden Farkı Nedir ?

Araçlarımınız en önemli parçalarından biri olan lastiklerin kışın neden değişmesi gerektiğine değineceğiz. Sonuçta "Winter is coming" :)
Öncelikle şu algıyı bir düzeltelim, kar lastiği diye bir şey yoktur. Kış lastiği vardır. Peki kış lastiği neden takmalıyız ?

Yapılan testlerde 60 km hızla giden bir aracın fren mesafeleri; Yaz lastiği takılıyken 67 m. Kış lastiği takılıyken 38 m. şeklinde ölçülmüş. Bu da, kış lastiği takmamız için en önemli sebep denebilir. Ayrıca karlı ve buzlu yollarda, kış lastiği tek başına bir çözüm olarak yeterli değildir. Bu tip durumlarda yanınızda mutlaka 1 takım zincir olması gerekir. Özellikle yoğun kar yağışı alan yüksek kesimlerde trafik görevlilerinin bunu şart koştuğunu hatırlatmakta fayda var. Kış lastiğini çekiş olan tekrerlere değil, 4 tekere de takılması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Çünkü kışın iyi bir fren performansı istiyorsanız bu şarttır.

kış lastiği iconBir lastiğin kış lastiği olup olmadığını anlamak için kenarında bu sembolün olup olmadığına bakılmalıdır. Varsa, o lastik kış lastiğidir.

 

 

Yaz Lastiği ile Kış Lastiği Arasındaki Farklar

Yaz lastiklerinin yapılışında kullanılan malzeme 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunma oranı azalmaktadır. Kış lastiklerinde ise, özel profillerinin yanısıra, üretildikleri Silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 derece altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunma oranını artırmaktadır.

Kış lastiğinin en büyük özelliği kar yağsın, yağmasın, düşük sıcaklıklarda yada kar üzerinde ve özellikle ani zemin değişikliklerinin yaşandığı yerlerde aracınızı yolda tutmanıza ve durmanıza imkan vermesi ve riskleri azaltmasıdır. Yaz lastiği ise ani zemin değişikliklerinde aracı yolda tutamamanıza sebep olmaktadır.

Kış Lastiği Takmak Zorunlu mu ?

Şehirlerarası yolcu, yük vs. taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takılması, 1 Aralık - 1 Nisan tarihler arasında zorunludur. 2014 yılında yürürlüğe giren yönetmeliğe göre bu kurala uymayan araçlara 519 TL ceza uygulanmaktadır.