Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir ? Nelere İyi Gelir ?


Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir ? Nelere İyi Gelir ?

Kayısı yağı faydaları, kayısı yağı gülgiller ailesine ait olan kayısının çekirdeğinden elde edilen bitkisel ve şifalı bir yağ türüdür. Özellikle cilt üzerinde olumlu etkileri olan kayısı yağı tüm cilt tiplerinin kullanabileceği niteliktedir. Kalsiyum, magnezyum, A vitamini gibi pek çok madde barındırmakta ve bu maddeler cilde doğal bir güzellik kazandırarak, cildin nem oranını dengelemektedir.

Kayısı yağının cilt üzerindeki etkileri haricinde çeşitli hastalıklara karşı da olumlu etkileri vardır. Bronşit, astım, öksürük, saç bakımı, diyabet hastalığı, kabızlık ve sedef hastalığına karşı da oldukça faydalıdır. Uygulama şeklide oldukça kolay olan kayısı yağı masaj yöntemi ile kullanılabileceği gibi suya damlatılarak ağız yolu ile kullanılabilir.

 

Kayısı Yağının Cilde Faydaları

 • Kayısı yağının cildi besleyici özelliği vardır.
 • Cildin nem oranını korur.
 • Cilt tarafından kolaylıkla emilir.
 • Cildi güneşe karşı korur.
 • Yaşa bağlı kırışıklıklara karşı iyi gelir.
 • Cildi yağlandırmaz.
 • E vitamini yönünden zengin bir içeriğe sahiptir.
 • A vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.
 • Cilt hastalıklarına karşı kullanılabilir.

Hassas Ciltler İçin Kayısı Yağı

Alerjik reaksiyonlara açık ve hassas ciltler için kullanılabilecek en etkili bitkisel yağlardan biridir. E ve A vitamini içeriği ile enfeksiyonlara karşı iyi gelir. Özellikle egzama gibi hastalıkların tedavisinde tıbbi tedaviye destek amacı ile kullanılabilir. Farklı bitkisel yağlar ile birlikte kullanıldığı zaman etkisi daha fazla artar. Kaşıntıyı engelleyerek bölgede oluşabilecek enfeksiyonu önler.

Kırışıklıklara Karşı Kayısı Yağı

Hava kirliliği, güneş ışınları gibi dış etkenlere karşı cildi korur. Ciltte derinlemesine bir nem sağlayarak kırışıklıkların oluşumunu önler.

Ciltte Oluşan Hasara Karşı Kayısı Yağı

Kayısı yağı cildin kolaylıkla emebileceği A vitamini yönünden zengin bir içeriğe sahip olduğundan ciltte oluşan tahribata karşı oldukça etkilidir. Parlak, pürüzsüz ve yumuşacık bir cilde kavuşmak isteyenler kayısı yağından faydalanabilir.

Cilt Lekelerine Karşı Kayısı Yağı

Kayısı yağı kullanılarak hazırlanan cilt bakım maskeleri düzenli bir şekilde uyguladığında cilt lekeleri üzerinde olumlu etkiler sağlayarak, zamanla lekelerin yok olmasına yardımcı olur.

Kayısı Yağı İle Hazırlanan Cilt Maskesi Tarifi

 • 1 kahve kaşığı kayısı yağı
 • 1,5 çorba kaşığı kil
 • Yeteri kadar su

Hazırlanışı Ve Uygulanışı: Kayısı yağı ile hazırlanan maskenin yapım aşaması ve uygulaması oldukça pratik ve basittir. Ufak bir kasenin içine kayısı yağı, kil alınarak üzerine krem kıvamı alıncaya kadar su ilave edilir. Kayısı yağı ve kil ilave dilen suyu tamamen alıncaya kadar karıştırılır. Hazırlanan maske hiç bekletilmeden temiz bir fırça yardımı ile cilde sürülür. 15 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanır. Ardından cilde nemlendirici krem uygulanır.

Not: Kayısı yağının cilt üzerinde her hangi bir yan etkisi olmamasına rağmen, nadir durumlarda bazı ciltlerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Kaşıntı, kızarıklık ya da ciltte şişme oluşursa mutlaka bir doktora başvurulmalı ya da kayısı yağının kullanımı bırakılmalıdır.