Kardeş Kıskançlığını Aşmanın Tüyoları


Kardeş Kıskançlığını Aşmanın Tüyoları

  Aileye katılan yeni üyelerin biraz daha fazla sevildiği var olan bir kanıdır. Bir anne ve babanın çocuklarına karşı olan tutumu, çocuklarında bazı davranış bozukluklarına neden olur. Kıskançlık normal bir duygudur. Ancak bu duyguyu normal seviyede bırakmak anne ve babaya düşen görevler arasındadır. Aileye yeni katılan bebeğe her an ilgi gösterip, diğer çocuğa ise bu ilginin çeyreğini gösterirseniz bu çocukta kıskançlık durumu fazlasıyla oluşur. Bu duygunun ilerisine giderek anne ve babaya karşı öç alma duygusu da oluşur. Öç alma derken, çocuğun yemek yememesi, yataktan çıkmaması, çabucak ağlaması, saldırgan olması, uyku problemlerinin olması gibi durumlar oluşabilir.

Yeni doğan kardeşe gösterilen aşırı ilgi, diğer çocuğun sevilmediğini düşündürmektedir. Bunu düşünen çocuk yeri gelince aşırı hırçın, yeri gelince de aşırı derecede içine kapalı olmaktadır. Bu durumların önüne geçmek için yapılması gereken şey, anne ve babanın kardeşlere eşit oranda ilgi ve sevgi göstermesidir. Anne ve babanın iki kardeşle aynı anda oynamasıdır. Oyun sırasında da iki kardeşin eşit olduğunu vurgulayarak, anne ve baba her ikisiyle de ilgilenmelidir.

Kardeşler arasında olan kavgalarda, anne ve babalar haklı ya da haksız ayrımı yapmamalıdır. Bunun yerine sen küçüksün o senin abin bu yüzden böyle yapmamalısın ya da sen büyüksün o senin kardeşin böyle davranmamalısın gibi daha yumuşak bir şekilde sevgiyle yaklaşılmalıdır. Kardeşlerin olumlu davranışlarında onlara ödüller verin. Kavga ettiklerinde fizyolojik cezalar yerine bugün dondurma yemek yok gibi daha uygun olumsuz pekiştireçler uygulayın. Son olarak bebeğin altını değiştirirken ya da biberonu tutarken kardeşinden yardım isteyin. Kardeş sevgisini kazanmasında yardımcı olun.