Kara Cuma Nedir ?


Kara Cuma Nedir ?

Kara Cuma evrensel adıyla Black Friday'e sayılı günler kaldı. Herkesin merakla beklediği Kara Cuma nedir, neden kutlanır?

Amerika Birleşik Devletleri'nin Thanksgiving Day'den (Şükran Günü) sonraki ilk cuma günü olarak adlandırılan 'Black Friday' (Kara Cuma), markaların beklenmedik derecede yaptığı indirimlerle cazip hale geliyor. Black Friday'de mağazalar çok erken saatte açılıyor ve oldukça geç saatlerde kapanıyor. Black Friday resmi bir tatil olmasa da İngiltere, Kanada, Amerika gibi ülkelerde ciddi bir biçimde kutlanıyor. Mağazalara gidemeyenler için özellikle online alışveriş de cazip bir seçenek ve milyonlarca kullanıcı internet üzerinden Black Friday indirimlerini takip ediyor.

BLACK FRIDAY NASIL ORTAYA ÇIKTI?

İki farklı senaryo söz konusu Black Friday'in çıkışı hakkında. Buna göre Philadelphia'da 1961 yılında gazetelerde ilk defa duyulan Black Friday'de amaç alışveriş sebebiyle oluşan yoğun trafik ve kaos ortamıydı.

Ancak sonrasında ise Black Friday dünyada akıllıca kullanılan bir pazar haline geldi. Walmart gibi mağazalar kapılarını müşterilerine Black Friday'e özel erken saatlerde açarak hem insanlar için özel indirimlerle olumlu bir geri dönüş alırken hem de ciddi bir kazanç elde ediyorlar. Hangisi doğrudur bilinmez ancak diğer senaryoya göre Şükran Günü, perakendecilerin kara geçtiği tatil döneminin başlangıcı olarak tanımlanıyor. 1980'lerin başında perakendeciler Ocak ayından Kasım ayına kadar olan süreçte zarar ediyorlardı ve karlarının çoğunu Şükran Günü ile başlayan tatil sezonuyla birlikte yapmaya başlıyorlardı.

 2015 yılında sadece Black Friday günü 74,2 milyon insan alışveriş yaptı, bu yıl ise artış yaşanması bekleniyor. Türkiye'de ise Picodi Black Friday sayfası aracılığıyla yapılan alışverişin geçen seneye büyümesi bekleniyor.

 Türkiye'den de avantajlı fiyatlarla alışveriş yapmak mümkün. Tabii yurtdışı markalarının da indirimlerinden faydalanabiliyorsunuz. Yurtdışında olduğu kadar şiddet dolu geçmese de Türkiye'de her geçen yıl populeritesini arttırıyor.

Giyimde dijital alanda ve yaşamımızın birçok noktasında görebileceğimiz Black Friday mesaisinin başlamasına 3 gün kaldı. Amerika Birleşik Devletleri'nde uygulandığı bilinse de global sitelerde indirimler dünya bazında yansıması da Türkiye'deki kitleleri harekete geçirdi.

İNDİRİM BAŞLADI

Amazon, eBay, AliExpress gibi ünlü online satış sitelerinin yanı sıra online oyun satın alma sitesi Steam'de de Black Friday'e özel indirimler başlıyor. 4 bin 500'den fazla oyun seçeneği ile 125 milyon aktif kullanıcıya hitap eden sitede Türk takipçileri için de indirimler bulunuyor. Steam dışında EASports, Ubisoft gibi yapımcıların da bu indirimi gerçekleştirmesi bekleniyor.