İşlemci Ne İşe Yarar ? Nasıl Çalışır ?


İşlemci Ne İşe Yarar ? Nasıl Çalışır ?

  Bilgisayar alırken en çok önem verilen parçalardan biri olan işlemcinin belki birçok bilgisayar kullanıcısının tam olarak ne işe yaradığını ve işlemcinin çalışma mantığını bilmediği bilinen bir gerçek. İşlemci çoğu zaman bilgisayarın en pahalı parçası olmakla birlikte tüm işlemleri yerine getiren en önemli parçadır. Elbette işlemcinin yardımcı parçalarıda bulunmakla birlikte, işlemcinin tam olarak ne işe yaradığını , temel işlemci birimlerini ve işlemcinin tarihçesi hakkında bilgileri sizler için araştırarak makalemizde yer verdik.

İşlemci Ne İşe Yarar?

  İngilizce karşılığı Central Process Unit kısaltması ise CPU olan işlemcinin Türkçe karşılığı ise Merkezi işlem birimidir. Bir işlemcinin beynini sorduğunuzda size CPU yani kısaca işlem yapan diyebilirim. Bilgisayardaki tüm işlemleri CPU yani işlemci gerçekleştirmektedir. İşlemci bilgisayardaki işlemleri gerçekleştirdiği gibi birçok işleminde gerekli yerlere gönderilmesini sağlar. Bilgisayar tanımladığınızda işlemciyi bilgisayar beyni olarak tanımlayabilirsiniz. Çünkü, İşlemci bir bilgisiyardaki tüm işlemleri elinden geçirir. Buna klavye yazdığınız tek bir harfte dahildir. Mouse oynattığınızda yine önce işlemci bu işlemci onaylar ve gerçekleştirir. Sonrasında ise gerekli yerlere gerekli emir ve komutları vererek bilgisayarın çalışma düzenini sağlar.

Mikro işlemciler Nasıl Çalışır?

  Mikro İşlemciler, Elektrik sinyallerini yapısında bulunan transistörler sayesinde iletmektedir. Bu sayede toplama, çıkarma ve çarpma ile bölme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu işlemleri yapan bölüm ise ALU'dur. ALU, Arithmetic Logic Unit yani Aritmatiksel Mantıksal Birim olarak bilinmektedir.

İşlemci Tarihçesi

  İşlemcinin ilk olarak üretilmesinin sebebi tek bir işlemi meydana getirmek için olsada, sonrasıdna geliştirilerek önemli bir bilgisayar parçası olmuştur. 1970 yıllarda mikro işlemciler üretilerek kullanım alanları genişletildi. İlk mikro işlemci ise İntern tarafından üretilmiştir. 1971 yılında üretilen işlemci 4004 adını almıştır. Sonrasında geliştirilerek 8080 adını alan 1974 yılında yeni bir mikro işlemci üretildi. Cep telefonu üretimleri ile işlemcilerin ufaltılması daha küçük hale getirilmesi gerekti. Böylece mikro işlemciler tarih boyunca otomobil, cep telefonu ve bilgisayarlarda kullanılmaya başladı.

İşlemcinin Temel Bileşenleri

Komut Çözücü (Instruction Decoder): İşlemci tarafından yapılması gerekmekte olan işlemleri başlatmakta ve komutların çalıştırılması gereken işlemleri belirtmektedir.

Kaydediciler (Registers): Anabellekte bulunan veriler merkezi işlem birimi ALU'ya taşınmaktadır. Bu bölümde veriler geçici olarak kaydediciye kaydedilir ve işlem sırasına alınır.

Veriyolu (Bus): Veriyolu, adından da anlaşılabileceği gibi işlemciye verilerin giriş çıkışını sağlayan yollardır. Diğer tüm donanımlar ve işlemciyi bağlantısını sağlayan iletken yollara veriyolu denir.

ALU (Aritmetik ve Mantıksal İşlem Birimi):  İşlemcinin en önemli birimi ALU'dur. ALU sayesinde toplama, çıkarma, bölme ve çarpma işlemi gibi komutlar yerine getirilmektedir. Bu yüzden ALU'nun işlevsel olarak iyi olması İşlemcininde değer ve kapasitesini arttıracaktır.