İş Kurmak İçin Kredi Nasıl Alınır ?


İş Kurmak İçin Kredi Nasıl Alınır ?

  2015 yılında iş kuran kişi sayısı gerek KOSGEB kredisi gerekse bankaların vermiş olduğu krediler sayesinde arttı. Kredi ile iş kuran işletmelerden bazıları çok iyi yerlere gelebilirken, bazıları piyasada tutunamıyor. Bu yüzden iş kurmadan önce kurulacak işin nitelikleri ve ileriye dönük planları yapılarak tüm riskler doğru olarak hesaplanmalı ve uygun bir alanda işe girilmelidir.
İş kurmak isteyenlerdenseniz kuracağınız iş için sermayeye ihtiyacınız varsa, günümüzde sermaye bulmanın oldukça kolay olduğunu söylemekte yarar var. Öncelikle bankalardan alabileceğiniz iş kredisi hakkında biraz bilgi verelim. Bankalardan iş kurmak için alarak sermaye yapacağınız krediyi ileriye dönük olarak ödeyerek iş kurabilirsiniz. Bankalar kredi verirken bazı şartları yerine getirmenizi istiyor. Alacağınız kredi büyük miktarlarsa ki bankalar için 50 bin TL ve üstü büyük miktar sayılmaktadır. Kredi alırken kredi ve kredi kartı geçmiş işlemleriniz kontrol edilmektedir.

Bu işlemlerinizde herhangi bir sorun çıkmamış ve ödemelerinizi aksatmadan yapmışsanız ilk aşamayı geçtiğiniz anlamına geliyor. İş kurmak için kredi alacak kişinin çalıştığı herhangi bir yer olmadığından aylık düzenli gelir beyanı olmayacaktır. Bu yüzden kefil ya da hipotek edilebilecek eşyalarınızın olması gerekmektedir. Tabi hipotek edilecek eşyanın alacağınız kredinin değerinde olması, eğer kefil ile kredi alacaksanız kefilinde bankalardaki sicilinin temiz olması ve mümkünse gelirinin olması bankalar açısından önemlidir. Tabi bu saydıklarımız şartları bazı bankalar göz ardı edebiliyor. Günümüzde bankalar kredi vererek o kadar çok para kazanıyorlar ki kredi vermek için şart bile aramayan bankalarda mevcut durumda.

Bankalardan kredi alamıyorsanız ikinci olarak başvuracağınız yer KOSGEB olmalıdır. KOSGEB son yıllarda kredi verdiği girişimci sayısıyla takdir topladı. KOSGEB ’ten kredi almak kolay değil. Ancak kredi aldığınızda ödeme koşulları, hibe ve işletmenizin batması durumunda ödemeniz gereken miktarları düşünüldüğünde bankalardan alacağınız kredilerden kat ve kat iyidir.

KOSGEB'ten nasıl kredi alırım?

İş kurmak isteyen girişimcinin öncelikle güzel bir projesi ve güzel bir fikri olması gerekiyor. Bu herhangi bir şey olabilir örneğin, giyim üzerine bir dükkan, doğal meyvelerin suyunu satan bir şirket ya da bir çiğköfte dükkanı olabilir. Önemli olan projenize güvenerek KOSGEB’e başvuru yapmanızdır. Tabi şunu da unutmamak gerekir ki kuracağınız işin bulunduğu alan ve yapılacak iş ne kadar farklı olursa kredi alma olasılığınızda o kadar fazla olmaktadır. Her neyse projeniz hazır ve kredi almak için başvurmak istiyorsunuz. Öncelikle KOSGEB resmi sitesinden başvuru yapıyorsunuz. Ardından gerekli belgelerinizle birlikte KOSGEB’e direk başvuru yapıyorsunuz. Bunlar olumlu sonuçlandığı halde KOSGEB kursuna başlıyorsunuz. Kursun bitiminde yapılan sınavla kredi almaya hak kazanmanız halinde krediniz taksitler halinde iş yerinizi açtıktan sonra size ödeniyor.

İlk etapta dükkan kirası vb. giderler olacağından alacağınız kredi daha fazla oluyor. Ardından her ay size düzenli ödeme yapılıyor. KOSGEB tarafından verilen bu kredinin büyük oranını işiniz düzeldiğinde uygun ödeme koşullarında ödüyorsunuz. Bir kısmı ise sizin için hibe oluyor. Eğer işiniz batarsa aldığınız kredinin çok az bir kısmını ödüyorsunuz. KOSGEB ve bankalardan kredi almanız oldukça kolay, önemli olan kuracağınız işin niteliği ve farklılığı olmakla birlikte parasal açıdan getirisine de güvenmelisiniz.