Hızlı Okuma Tekniklerinin Önemi


Hızlı Okuma Tekniklerinin Önemi

    Günlük hayatımızda birçok yenilik yaşanmaktadır. Yaşantımız gereği bu bilgileri edinmek zorunda kalırız. Özellikle gazete, kitap, dergi, eposta, internet sitelerinde sunulan bilgi ve haberler, öğrenciler için ders kitapları, çalışanlar için birçok belge gibi durumlarda etkin ve hızlı okuma önem kazanır.  Bilgiyi kısa sürede edinmek için hızlı okumaya çalışırız. Ancak, kullanılan yanlış teknikler yüzünden hızlı okuyamaz ya da hızlı okusak bile okuduğumuz metni anlayamayız. Bazen ise okunan yazı veya içeriğin hızlı okunarak tamamen anlaşıldığı sanılır. Oysa kısa süre sonra bilgi akıldan gider ve unutulur. Bunun sebebi etkin ve hızlı okuma tekniklerini bilmemek ve yanlış kullanmaktır.

    Okumak için bu kadar az zamanımız varken yavaş okumanın bize faydası olmayacaktır. Hızlı okumayı öğrenerek aynı sürede daha fazla bilgi elde edebilirsiniz. Ayrıca yavaş okuyan bir kişi dikkati dağılabildiği için bilgiyi hafızaya kaydetmekte zorlanmaktadır. Oysa hızlı okumada bilgi daha berrak olacağından ileride hatırlaması da kişi için kolay olacaktır.

Hızlı Okuma Teknikleri ve Hızlı Okumanın Faydaları

    Hızlı okuma teknikleri okuduğumuzu anlamamızı da sağlayacaktır. Okuduğumuz bilgiyi anladığımız gibi aynı zamanda daha hızlı okumuş oluruz. Ayrıca bilgi daha kalıcı olur. Normal okuyan bir kişi okuduğunun metnin sadece bir kısmını 24 saat ila 48 saat aklında tutabilmektedir. Oysa hızlı okumada metnin daha fazla kısmını çok uzun süre akılda tutabilmeyiz. Bunun çeşitli sebepleri var ve bu sebepler insanları hızlı okuma tekniklerini öğrenmeye itiyor. Yavaş okumak ve kelimeleri tek tek anlamak yerine, kelime gruplarını anlamaya çalışmak ve okunan metne daha geniş bakmak gerekir. Ayrıca, kavranmaya çalışılan kelime grupları birbiriyle ilişkilendirilerek metin okunmalı. Bu sayede hızlı ve etkin okuma gerçekleşir. Normal olarak bir paragrafı okumak isteyen kişinin dikkati çok çabuk dağılabilir. Ancak, kelime gruplarını yada cümleyi anlamaya odaklanan kişinin dikkati dağılmayacak ve beyin daha geniş ve akılda kalıcı anlamlar üretecektir.

Normal olarak okuyan kişi dakikada en fazla 400 kelime okuyabilirken, hızlı okuyan bir kişi dakikada en az 600 kelimeyi okuyabildiği gibi daha fazla bilgiyi akılda tutabilmektedir. Okumak istediğiniz içerik ve konuya kısa sürede hakim olmak hızlı okuma tekniklerinden geçer. Hızlı okuma tekniğini kullandığınızda genele odaklanacağınızda kavrama daha hızlı olacaktır. Artık bilgi çağındayız ve yaşantımız gereği bu çağa ayak uyudurmak gerekir. Günlük hayatımızın bizlere getirmiş olduğu sorumluluk ve çalışmalar gereği okumaya pek zaman ayıramıyoruz. Bu denli az olan vaktimizde kısa sürede fazla bilgi okumak zorundayız. Buda ancak hızlı okuma teknikleri sayesinde olacaktır.

    Hızlı okumayı etkileyen bazı unsurlar mevcuttur. Genellikle çoğu kişide bulunan ve okumayı yavaşlatan bazı alışkanlıklarımız vardır. Sesli okuma, mırıldanarak okuma, dudaklarla okuma, yazıyı içinden okurken kelime kelime tekrarlama gibi alışkanlıklar bize zaman kaybettirecektir. Bu şekilde bütün organlarımızı çalıştırmak ve beynin dudak vb. organlarımızı beklemesini sağlamak yanlış olacaktır. Çünkü, okuma işlemi sadece göz ve beyin arasında gerçekleşen bir durumdur. Göz gördüğü kısmı beyine iletirken beyin ise gördüğü kadarını yorumlayacaktır.