Havucun Yararları ve Vücuda Faydaları


Havucun Yararları ve Vücuda Faydaları

Havucun Yararları

Vitamin haplarını hayatınızdan çıkarmanın vakti geldi de geçiyor bile… Doğal yollarla vücudunuzun mineral ve vitamin ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilecekken, ekstra olarakaldığımız haplara asla ihtiyacımız kalmayacak. Havuç da bu besinlerden bir tanesi… Göz sağlığınızdan enfeksiyonlara, kanserden yaşlanmayı geciktirici etkisine kadar; sağlık açısından bir çok avantajı bulunan havucu beslenme programınızın bir parçası haline getirmenizi tavsiye ediyoruz.

Göz Sağlığınızı Korur: Çocukluğumuzun çizgi filmi Bugs Bunny’den miras kalan bir bilgiyle, havucun göz sağlığımız açısından vazgeçilmez bir besin kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz. Havuç aynı zamanda beta-karotin tarafından da zengin bir besin kaynağıdır ki; bu madde daha sonra karaciğerlerimiz tarafından A vitamine dönüştürülür. A vitamini ise; gözümüzde retina bakımından ve gece görmemizi sağlayan mor pigmentlerin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Kansere Karşı Savaş Açar: Yapılan araştırmalara göre havuç, özellikle akciğer, göğüs ve kolon kanserini önleme de bir numaralı besin kaynağıdır. Falkorinol bakımından zengin olan bu sebze; bizleri aynı zamanda çeşitli mantar hastalıklarına karşı da koruyacaktır.

Yaşlanmayı Yavaşlatır: Yüksek miktarda içerdiği beta-karotin sayesinde, vücudunuzda bir antioksidan görevi görürken; metabolizmanızı hızlandırarak hücrelerinizin zarar görmesini engelleyecektir. Yaşlanmayı sağlayan hücrelerinizin hızını da yavaşlatan havuç, sizi yaştan dolayı oluşan yüz çizgilerinizden de kurtaracaktır.

Enfeksiyonları Önler: Havuç, uzmanlar tarafından enfeksiyonlara karşı da bir numaralı besin kaynağı olarak gösteriliyor. Çiğ veya pişirilerek yenmesi arasında bir fark yoktur. Her türlü vücudunuza girecek bol miktardaki C vitamini sayesinde, enfeksiyonlara karşı çok daha dayanıklı hale geleceksiniz.

Kalp Hastalıklarını Önler: Havucun ana besin kaynağı olduğu diyetlerin, aynı zamanda kalp hastalıkları riskinizi azalttığı uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir gerçektir. Havucun düzenli olarak tüketilmesi, kolesterol seviyenizi de dengeleyecektir. Bunun en büyük nedeni ise; içerisinde bulundurduğu bol miktarda sağlıklı liflerdir.

havuç ve kalp hastalıkları

Vücudunuzu Temizler: Havuç, içerisinde bulundurduğu A vitamini ile karaciğerin vücuttan toksinleri atmasına yardımcı olur. Karaciğerden yağ ve safrayı uzaklaştıran en önemli besin kaynağıdır. Lif tarafından da zengin olan havuç, kolonun temizlenmesini de sağlarken aynı zamanda gereksiz hareketi de önlüyor.

Diş Sağlığını ve Diş Eti Sağlığını Korur: Havuç, ağız sağlığınızı korumakta oldukça etkilidir. Ağzınızın içindeki plakları ve yemek  parçalarını temizlerken; diş sağlığınız için diş macunu ve diş fırçası görevi görür. Salya üretimini de arttırarak, ağzınızın daima temiz kalmasını sağlar. Bunun yanı sıra, havuç içerisinde bulundurduğu mineraller sayesinde ilerleyen yaş ile birlikte oluşabilecek diş kaybını önler.

havuç ve diş sağlığı

Felç Riskini Azaltır: Haftada en az 6 havuç tüketen insanların diğerlerine göre felç hastalığı açısından çok daha az risk altında olurlar.