Gök Gürültüsünün Sebebi Nedir?


Gök Gürültüsünün Sebebi Nedir?

Yağmur gibi oldukça etkileyici ve aynı zamanda yeryüzü için de büyük bir öneme sahip olan bir doğa olayının bir getirisi olan gök gürültüsü, çoğu zaman ürkütücü olsa da bir o kadar da heyecan verici ve zaman zaman etkileyici görüntülere sahne olmaktadır. Gök gürültüsü özellikle de doğa olaylarına ilgi duyan kişilerin ilgisini fazlasıyla cezbeden bir durum olmuştur. Bu yazımızda, gök gürültüsünün nasıl meydana geldiği ve sebebinin ne olduğunu sizlere aktaracağız.

Kış aylarında kar yağışı oluştuğunda gök gürültüsüne rastlanmaz. Gök gürültüsü ve beraberinde getirdiği yıldırım düşmeleri, genellikle havanın ılık ve nemli olduğu yaz aylarında rastlanılan bir durum olmaktadır. Bu durumun kış aylarında yaşanmamasının en büyük nedeni, bu dönemlerde havanın alçak ve yüksek bölümlerindeki ısı farkının az olmasıdır. Alçak seviyelerde nem oranının da düşük olması, kış aylarında gök gürültüsü oluşmamasının başlıca nedeni olmaktadır.

Gök gürültüsünün başlıca nedeni, çevredeki ısıyı bir anda 30.000 dereceye kadar çıkartabilecek güçlü akımlar ile oluşan yıldırımlardır. Şimşek ya da yıldırımın oluşması ile birlikte oluşan gök gürültüsü, ani şekilde genişleyen ve genleşen havanın çıkarttığı bir gürültüdür aslında. Biz, bu duruma gök gürültüsünü adını vermişiz ve özellikle de yaz mevsiminde bu muhteşem doğa olayına fazlasıyla tanık olmaktayız. Şimşek çakması ve ardından duyduğunuz ses ile arada geçen süre üzerinden, şimşeğin size olan uzaklığını da belirleyebilmeniz mümkündür.