Ev Dekorasyonunda Klasik Akım


Ev Dekorasyonunda Klasik Akım

Çocukluğumuzun ilk yıllarından bildiğimiz varaklı, geometrik şekilli mobilyalar yeniden karşımıza çıkmaya başladı. 80' li yılların mobilyalarına 90' lı yıllarda eklenen birkaç küçük farklılıkla yakalanan modern ve metalik tarz, günümüzde de klasik akım olarak evlerde yerini alıyor.

2000' li yılların ilk on yılında günümüzün modern mobilya çizgileriyle birleşen klasik dekorasyon örnekleri ev eşyalarından tekstil ürünlerine, giyimden zücaciyeye kadar kendini gösteriyor.
Bu akım en çok göze çarpan objeleri varaklı çerçeveler ve yatak başları, çiçek desenli tekstil ürünleri, porselen ve çini şeklinde dekoratif ürünlerdir.

Oturma odaları için eski tarz berjerler kullanılır. Desenleri genellikle iri çiçekli olarak tercih edilir. İngiliz tarzı berjerlerde renk olarak çok parlak ve canlı olanlar değil, daha sade ve pastel renkler öne çıkar.
Yatak odalarında ve oturma odası aksesuarlarında daha çok Osmanlı tarzı işlemeli ve altın varaklı şamdanlarla benzer aksesuarlar kullanılır. Bu işlemeli ve göz alıcı aksesuarlardan tercih edecekseniz tekstil ürünlerinizin büyük bir kısmının açık ve pastel renkler olmalıdır. Evinizdeki eşyaların dengesini bu şekilde sağlayabilirsiniz ve çok daha huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz.

Duvarlarda renk olarak açık tonlardan yararlanılırken, duvar aksesuarları da bu akımın vazgeçilmezlerindendir. Çinili duvar tabakları, kanvas tablolar, bol bol kullanılan varaklı çerçeveler de bu akımda önemli bir yer tutar.
Bahçe ve banyo mobilyalarında da ferforje eşyalar tercih edilmektedir.