Eşler Nasıl Para Biriktirebilir ?


Eşler Nasıl Para Biriktirebilir ?

Günümüzün ekonomik şartlarında evli çiftlerde eşler birlikte ev ekonomisine katkı sağlamadığı sürece geçinmek mümkün değildir. Tek asgari ücret bir kişinin bile ihtiyaçlarını karşılamaya yetmezken anne baba ve çocuklardan oluşan bir ailenin asgari ücretle aylık geçimini sağlaması söz konusu olamaz. Bu nedenle eşlerin iş sahibi olup ev ekonomisine gelir sağlamalıdır.

Bunun dışında aile içinde tasarruf nasıl yapılabilir konusunu biraz irdelemek istiyorum.

Tasarrufun başlıca maddesi gelir gider dengesini oluşturmak ile başlar.
Giderlerimiz gelirimizin üstündeyse aile bütçemiz zarar ediyor demektir. Taksitli de olsa ödeme gücümüzün üstünde borçlanmakta ev ekonomimize en büyük darbeyi vuracaktır. Bu durumda giderlerimizi gözden geçirip zorunlu ihtiyaçlar dışında ihtiyaç fazlası giderlerden vazgeçmek gereğinden fazla olan giderlerde ise kesintiye gitmek gerekmektedir. Firmalar reklam kampanyaları ile ihtiyacımız olmayan ürünlere karşı ihtiyaç hissetmemizi sağlamak ve kullandığımız ürünleri de daha fazla tüketmemiz için sürekli algı oluşturmaktadır. Bu sebeple alış veriş isteğimizin önüne geçip bilinçli tüketici olmamız aşırı ve gereksiz tüketimden bizi koruyacağı için tasarruf sağlamamıza yardımcı olacaktır. Seçilen tüketim ürünlerinin tasarruf ürünleri olması da giderlerin azaltılmasında etkili olabilir.

Eğer zorunlu ihtiyaçlarımızı sağlamakta bile zorluk çekiyorsak bu seferde gelirlerimizi artırmanın yollarını gözden geçirmekte fayda var. Öncelikle ek iş alternatifleri para kazancını önemli ölçüde artırabilir. Bunun dışında kısa ve uzun vadeli yatırım araçları da gelirlerimizin artmasında yardımcı olabilir.

Tasarruf en güzel kumbara uygulaması ile yapılabilir. Her gün belirli bir miktar kumbaraya atarak bir birikim sağlanabilir. Örneğin her gün 10 TL (Bir paket sigara) kumbaraya atarak ay sonunda 300 TL bir yıl da ise 3600 TL birikim sağlamış olabiliriz. Bu birikimlerimizi de altın, döviz gibi yatırım araçlarına aktararak birikimlerimizi artırabiliriz.

İyi idare edilen bir ev ekonomisinde gelir-gider dengesi sağlanıp tasarruf yapılabilir. Bu tasarruflar karı kocanın özel ihtiyaçlarını karşılamada veya evlatlarının geleceklerini planlamada olumlu neticeler sağlayacağından ev içindeki mutluluk artacaktır. Ev içinde sağlanan ekonomik refah ihtiyaçları karşılanmış, yapılan birikimlerle hayalleri gerçekleşmiş karı koca ve çocuklar doğuracaktır.