Dünya'daki Ünlü Volkanlar Hangileridir?


Dünya'daki Ünlü Volkanlar Hangileridir?

Volkanları basitçe özetlemek gerekirse, volkanlar yeraltında sıvı halde lavların, yeryüzüne olan bir geçiş kapılarıdır. Volkanlar, tarih boyunca çok çeşitli hikayelerin baş kahramanı olmayı başarmış ve bugün bile bazı ülkelerde gündelik yaşamları etkileyen bir unsur haline gelmiştir. Peki dünya üzerindeki ünlü volkanların hangileri olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda, dünyadaki ünlü volkanlardan bahsedeceğiz.

-Vezüv Yanardağı

MS 79 yılında Pompei şehrinde yaşayan yaklaşık on altı bin kişinin ölümüne sebep olan bu yanardağ, o tarihten sonra da en az 40 defa daha patlamıştır. Günümüzde ise dünyanın en yoğun nüfusa sahip volkanik alanlarından bir tanesinde yer alıyor olması, Vezüv'ün hala ilgi odağı olarak kalmasını sağlamıştır.

-Cotopaxi Yanardağı

1700 ve 1800'lü yıllarda en yoğun dönemini geçirmiş olan bu yanardağ, Ekvator'da yer almaktadır. Günümüzde olası bir patlama durumunda en az iki milyon kişinin yaşadığı bir bölgede, hemen herkesin yaşantısını tehdit etme potansiyeline sahiptir.

-Kilauea Volkanı

Hawaii'de bulunan Kilauea, dünyadaki en ünlü yanardağlardan bir tanesidir. Hawaii'nin güney kısmını oluşturan ve bir kısmı da sular altında kalan bu yanardağın günümüzde görülen krateri 1790 yılında meydana gelmiştir.

-St. Helens Yanardağı

St. Helens Yanardağı'nı özel kılan, 1980 yılındaki patlamasıdır. ABD tarihinin gelmiş geçmiş en kötü patlamaları arasında yer alan bu olay, 30.000 nükleer bomba patlamasında çıkan enerjiye yakın bir enerji açığa çıkartmıştır.