Domates Sebze Midir Meyve Midir ?


Domates Sebze Midir Meyve Midir ?

Yıllardır süregelen tartışmalara sebep olmuş olan domatesin, meyve mi sebze mi olduğu konusunda değinmek gerekirse, meyveler çiğ olarak, sebzeler ise pişirildikten sonra yenilir. Bu da sebeplede domatesin meyve mi, yoksa sebze mi olduğu karmaşası ortaya çıkar. Domates salata içerisinde çiğ olarak yenilebildiği gibi, tencere içerisinde pişirilerek yemeğe katılır, tek başına pişirilerek dolması da yapılır.

Bu durumda domates meyve midir, yoksa sebze mi? Genel kanının sebze olmasına rağmen aslında domates bir meyvedir. Çarşı da, pazar da, markette meyvenin tanımı, doğadan toplandığı gibi yenen, tadı tatlı olan yiyecekler meyvedir. Çarşıda, pazarda, marketlerde elma, çilek, üzüm ve muz meyve olarak kabul edilirlerken, taze fasulye, domates, kabak ve patates, sebze reyonunda bulunur.

Ancak bilim adamları, yani botanistler, sebze - meyve ayırımını bu şekilde yapmıyorlar. Botanistlere göre meyve, içinde etli veya kuru, çoğunluğunu "çekirdek" diye adlandırdığımız, kendi tohumu veya tohumlarını bulunduran yiyecektir. Yani bilim adamlarının tanımına göre karpuz, kayısı, kavun, şeftali, üzüm, taze fasulye, domates, salatalık ve benzeri gıda maddeleri teknik olarak meyvedir. Yani kısaca çekirdeği olan tüm yiyecekler meyvedir. Geriye kalanlar, yani patates, havuç, şalgam, turp, soğan, sarımsak gibi bitki kökleri, lahana, marul gibi bitki yapraklan, hatta aslında bir çiçek olan karnabahar bile birer sebzedir.

Ayrıca belirtmekte fayda var, biz bitkilerin değişik değişik kısımlarını yiyoruz. Mesela, maydanoz bitkisinin yaprak kısmını yerken, karabiber ağacın meyvesi, tarçının kabuğu, susam ise bitkisinin tohumudur.