Doğal Görünümlü Makyajın Sırları


Doğal Görünümlü Makyajın Sırları

Makyajda da tıpkı giyim de olduğu gibi zaman zaman çeşitli şeyler moda olmaktadır. Kozmetik piyasası da sürekli buna göre yön değiştirmekte ve moda olan şeyler doğrultusunda yeni ürünler meydana getirmektedir. Örneğin son zamanlarda en gündem de olan makyaj stili, doğal görünümlü olan, makyaj yapılmamış gibi duran bir görüntü sağlayan makyajdır.

Doğal görünümlü makyaj yapmanın da çeşitli sırları bulunmaktadır. En belirgin özelliği ise olabildiğince az miktarda ürün kullanarak makyaj yapmaktır. Mesela yüzde belirgin bozukluklar yoksa tüm yüze fondöten uygulamak yerine cilt rengiyle birebir örtüşen kapatıcılar kullanılarak sadece sivilce, kızarıklık gibi yerler kapatılmalı tüm yüze maske etkisi vermekten kaçınılmalıdır. Bu sayede yüzde daha sağlıklı ve doğal bir görünüm sağlanabilir. Eğer fondöten kullanılacaksa ince yapılı bir ürün tercih edilmelidir. Göz makyajında ise far, eye liner gibi uygulamalar yapmak yerine kahverengi ve toprak tonlarında ürünlerle sadece kirpik dipleri belirginleştirilmelidir. Bu hem kirpiklerin daha gür görünmesini sağlayacak hem de göze ayrı bir derinlik katacaktır. Rimel ise tek kat uygulanmalı topak topak görüntüden kaçınılmalıdır. Öncesinde ise bir kirpik kıvırıcı yardımıyla kirpikler kıvrılabilir. Allık uygulanacaksa toz ürünler yerine kremsi allıklar tercih edilmeli ve yüzün alt tonuna uygun renkler sadece çok hafif bir renk verecek kadar sürülmelidir. Burada en önemlisi krem ürünlerle uygulama yapmaktır çünkü en doğal görüntüyü bu ürünler vermektedir.

Ruj seçimi ise kesinlikle doğal, çıplak ten rengine yakın tonlarda yapılmalı sadece üzerinden renksiz bir parlatıcı ile çok hafif geçilmelidir. Çünkü en doğal görünümü bu verecektir. Doğal makyajın diğer bir önemli adımını ise kaşlar oluşturmaktadır. Kaşlar yüzün biçimini ve yüz ifadesini bir anda değiştiren yerlerdir. Bu nedenle kaşın genel şeklini bozmadan arasındaki boşlukları doldurmak yüze daha iyi bir ifade kazandıracaktır. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken en önemli husus kaşları kalın çizgilerle boyamadan, kılların çıkış yönüne doğru noktasal atışlarla doldurmaktır.

Tüm makyaj bu şekilde yapıldığı zaman en doğal görünüm sağlanacak, makyajlı gibi değil de daha sağlıklı bir görüntü elde edilecektir. Unutulmamalıdır ki çok makyaj değil kurallarına uygun ve doğal yapılmış makyaj kişiyi daha iyi gösterecektir.