Detoks Yaparken Sağlığınızdan Olmayın


Detoks Yaparken Sağlığınızdan Olmayın

Son yıllarda moda haline gelen deyimlerden biri detoks. Kadınlar güzel görünmek ve sağlıklı olmak için katlandığı zorluklar yetmezmiş gibi bir de detoks çıktı.  Kısaca detoks vücutta biriken toksinleri uzaklaştırmak için uygulanan beslenme şekli ve yaşam düzeni denebilir. Yapacaksanız dikkatli olmanız gereken bazı şeyler var.

Öncelikle ergenlikte veya ilerlemiş yaşta iseniz detoks sizler için kesinlikle ve kesinlikle çok zararlı. Bunun yanı sıra ilaç kullananların, hamile ve emziren bayanların da detoks yapması kötü sonuçlar doğrabilir.
Zamanlama olarak mevsim dönümlerinde özellikle sonbahar ve ilk bahar başlangıçlarında detoks yapmanız vücudunuzun daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır.

Detoksta spor tavsiye edilmektedir, fakat bunu günde 15-20 dakikanın üzerinde yapmanız size faydadan çok zarar sağlayacaktır Spordan sonra memkünse saunada biraz vakit geçirmek toksinleri vücudunuzdan atmanıza katkı sağlayacaktır. Tabii sauna kurallarına uymak şartıyla, çünkü böbrek ve kalp rahatsızlığı olanlar için saunayı es geçmeleri gerekir.
Yemeklerden önce ve sonra bir kaç dakika bekleyip rahatlamanız. Yemek yerken lokmalarınızı iyice ve yavaşça çiğneyerek yemeniz yararınıza olacaktır.

Ana öğünlerde sadece meyve ve haşlanmış/buharda pişmş sebze önerilmekte genellikle tüm detoks diyetlerinde. Buna ek olarak bizim eklemek istediğimiz ise özellikle soğan ve sarmısak tüketmenizdir. Bu besinlerdeki doğal antibiyotikler detoksun etkisini arttıracaktır. Ve akşam yemeğinden sonra ara öğün yapmayıp sadece şekersiz bitki çayıyla geceyi tamamlamanız önemli.

Son olarak genel tavsiye olarak şekerden, süt ürünlerinden, yumurta, buğday, gluten içeren gıdalardan, kafeinden, katı yağ ve çikolatadan uzak durmanız da gerekmektedir.