Depresyon Tekrar Edebilir Mi?


Depresyon Tekrar Edebilir Mi?

Depresyon tekrarlama oranı yüksek olan bir hastalıktır bu duruma. Örnek vermek gerekirse majör depresyon problemini 20 yaşlarınızda atlattıysanız bu durum, yaşantınızın ilerleyen dönemlerinde, örneğin 40'lı yaşlarınızda tekrar bu sorunla karşılaşmayacağınız anlamına gelmemektedir. Bu sebeple de rahatsızlığınızı atlatmışsınız yine de takip altında olmanıza önemi büyüktür. Bu sayede yaşamınızın ilerleyen dönemlerinde tekrar aynı sorundan muzdarip olma ihtimalinizi daha da zayıflatabilirsiniz.

Depresyon hastalarındaki tedavi hedefi bütün belirtilerin tamamıyla ortadan kalkmasıdır. Bu durum depresyon rahatsızlığını diğer ruhsal bozukluklardan ayırmaktadır. Pek çok depresyon hastasında, hasta düzelmeye başladıktan sonra hatta belirtilerinin tamamıyla yok olmasından sonra belirli bir süre ilaç kullanımının ardından, artık ilacın kesilme aşamasına gelindiğinde ve ilaç kesildiğinde belirli bir bilişsel fonksiyonlarda kayıplar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle duygu durum bozukluğu uzmanlarının genel kanaati, eğer hastanın soy geçmişinde  intihar vakası varsa veya hastanın soy geçmişinde farklı bir psikiyatrik bozukluk varsa  ya da uzmanın hasta ile ilk karşılaştığı anda hastadaki depresyon çok şiddetli ise bu gibi durumlarda yaşam boyu antidepresan kullanımı ve bunun psikoterapi önerilmektedir.

Depresyon oldukça ciddi sonuçlar doğurabilir  bir rahatsızlıktır. Bu nedenle de takibinin iyi yapılması hasta açısından hayati önem taşımaktadır. Depresyon , dünyanın en büyük sağlık sorunları  bir tanesi olabilme potansiyeline sahiptir. Çünkü depresyondaki bir hastada  bağışıklık sistemi de zayıflamakta  ve bu durum başlı başına sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir.