Deniz Suyu Neden Tuzludur?


Deniz Suyu Neden Tuzludur?

Dünyamızın en önemli güzellikleri arasında yer alan denizler, kimileri için geçim kaynağı, kimileri için lezzeti bol yemekler, kimileri için de güzel bir tatilin vazgeçilmez unsuru olarak kabul görmektedir. Peki dünyamızın bu en önemli unsurunun neden tuzlu olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda, deniz sularının neden tuzlu olduğunu sizlere açıklayacağız.

Geçmiş yıllarda denizlerdeki tuzluluğun sebebinin nehirler olduğu düşünülmekteydi. Bu teoriye göre nehir suları deniz suyu ile karışıyor ve bu durum deniz suyunun tuzlu olmasına sebebiyet veriyordu. Bu teoriyi temel alarak dünyanın yaşının hesaplanabileceğiniz de düşünen bilim insanları, yapılan testler sonucu 4.5 milyar yaşında olan dünyanın, 300 milyon yaşında olduğu sonucuna vardı. Bu sonuca göre, nehir teorisi yanlıştı.

İlerleyen dönemlerde bu konuya nihayet açıklık getirilebildi. Denizlerin tuzluluğundaki ana neden, Sodyum ve Klor atomlarının denizde karışması. Bu teoride Sodyum, nehirler üzerinden okyanuslara taşınmakta, Klor ise yer kabuğundaki katmanlar aracılığıyla okyanuslara ulaşmaktadır. Bu iki atomun karışması ile birlikte tuz yani NaCl oluşmakta ve bu durum denizlerdeki tuzluluğun ana nedeni olmaktadır. Ancak bu teori de tam olarak kabul görmemektedir. Çünkü bu teoriye göre denizlerdeki tuzluluk oranının, yıllar geçtikçe artış göstermesi gerekmektedir. Bu duruma anti tez olarak da denizdeki fazla tuzun, okyanus tabanları tarafından emildiği düşüncesi sunulmaktadır.