Dekorasyonda Renklerin Kullanımı ve Önemi


Dekorasyonda Renklerin Kullanımı ve Önemi

Dekorasyonda Renklerin Önemi ve Kullanımı

Dekorasyonda renklerin büyük önemi bulunmaktadır. Aslında dekorasyon başlı başına renklerin ve seçimlerin kordine edilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Herkesin sevdiği renk elbette farklı olabilir. Kişilik ve Karakterinize göre dekorasyon renginizi belirleyebilirsiniz. Dekorasyon yapılacak mekanda yaşayanların duygu ve düşüncelerini yansıtan renkler seçilebilir.

Dekorasyonda Renklerin Uyumu

Dekorasyonda renklerin birbiriyle uyumuda oldukça önemlidir. Oturma odasında seçilen eşyalarla, duvarınızın rengini birbirine yakın tonlarda tutmalısınız. Halınız ya da sehpa gibi diğer eşyalarınızda aynı renk uyumunda olmalıdır. İçinizi ferahlatacak bir oda istiyorsanız açık renkler ve açık tonlar kullanmalısınız. Dekorasyon yapılırken öncelikle duvar boyası rengi seçilip, sonrasında eşyaların rengi belirlenmelidir. Eğer evinizde daha önceden var olan bir rengi değiştireceksenizde eşyalarınıza göre doğru rengi belirlemelisiniz. Kırmızı koltuklara sahipseniz duvarıda kırmızıya boyamak istemiyorsanız kırmızının açık tonları olan ve hafif pembeye benzeyen renkler uyumlu olabilir. Krem rengi, fil dişi rengi gibi açık tonlarda kullanılabilir. Eğer koltuklarınız beyaz tonlarındaysa ya da krem renginde ise duvarınızda yine krem rengi ve tonların olabilir. Halınızda bulunan desenler çok fazla ise içerisinde koltuğunuzun renginden bir miktar geçmesi uyumu sağlamada yeterli olacaktır. Dekorasyonda renklerin birbirine uyumu bu ve benzer şekilde kombine edilebilir.

Renklerin Dekorasyonda Kattığı Anlam

Mekanlarınızı dekore ederken seçtiğiniz renkler o ortama kendine has bir anlam katacaktır. Kapalı tonlar duygusallığı, açık tonlar yaz günlerini ve ferahlığı, beyaz renk saf ve temizliği, ana renkler ise canlılığı temsil edecektir. Dekorasyonda renkler ortama kattığı duygusallık ve ambiyans sayesinde kişi kendine özgü yaşayabilmektedir. Elbette evde birden fazla kişi yaşıyorsa seçilen renklerde farklı farklı olabilir. Örneğin; çocuk odasını çocuğunuzun isteği tonlarda, yatak odasını veya mutfağı eşinizin istediği tonlarda, oturma odasınıda kendi istediğiniz renkte seçebilirsiniz. Böylelikte evde herkesin kendi kişiliğini bulduğu bir yer olacaktır. Elbette seçilen renkler sadece duvara göre değil eşyalarda dikkate alınarak uygulanmalıdır.

Renklerle Evinizin Görünümü Değiştirin

Renkler sayesinde evinizi daha ufak ya da daha büyük gösterebilirsiniz. Aynı zaman uygulayacağınız renklerle daha geniş ya da dar görünmesini sağlayabilirsiniz. Beyaz ve diğer açık tonlardaki renklerin evinizi her zaman daha geniş gösterdiğini görebilirsiniz. Koyu renkler ise daha basık ve daha dar göstermektedir. Duvara ve tavana aynı renk uygularsanız yine evinizin daha büyük görünmesini sağlayacaktır.