Dekorasyon Renklerinin Ruh Hali Üzerindeki Etkileri


Dekorasyon Renklerinin Ruh Hali Üzerindeki Etkileri

Evinizi dekore etmeden önce tüm renklerin bilinçaltınızda yarattığı duygu ve durum değişikliklerini bilmeniz, dekorasyon sonrası evinizi daha huzurlu bulmanızı sağlar.

Beyaz: Beyaz renk dengeyi, temizliği ve saflığı temsil eder. Bu nedenle de hastane gibi yerlerde yoğun olarak kullanılır. Evlerde de en çok tercih edilen dekorasyon renklerindendir. Tüm mobilya ve tekstil ürünlerinde beyaz kullanmanız fazla steril bir görüntü oluşturacağı için sizi rahatsız edebilir. Az miktarda da olsa diğer renkleri de dekorasyonunuza dahil etmeye çalışın.

Pembe: Pembe renk, dekorasyonda kullanabileceğiniz en romantik renktir. Genellikle yatak odalarında tercih edilir. Pembe renk enerjiyi çeker ve sakinleştirici bir his yaratır. Uyuşturucu tedavi merkezleri gibi yerlerde bu nedenle yoğun olarak kullanılır. Pembe rengin olduğu bir odada sinirlenmek zordur. Özellikle bebek ve çocuk odalarında yumuşak tonlardaki pembeleri tercih edebilirsiniz.

Mor: Mor da kırmızı ve sarı renkler gibi, az kullanıldığında etkilidir. Fakat çok yoğun kullanmanız sahte ve göz yorucu bir his yaratır. Dengeli bir miktarda kullanacağınız mor, zenginlik ve zarafet hissi yaratır.

Kahverengi: 80’ li ve 90’ li yıllarda ev dekorasyonunda yoğun olarak kullanılan kahverengi sağlamlık ve güvenilirlik hislerini arttırır. Kahverengini evinizde kullanmak isterseniz açık tonlarından yararlanmalısınız. Açık kahve tonları insana rahatlık ve huzur hislerini verirken, koyu tonları üzüntü hissini çağrıştırır.

Galeri