Çocuk Odası Nasıl Olmalıdır


Çocuk Odası Nasıl Olmalıdır

    Çocuk odaları hazırlanırken dikkat edilmesi hususlar vardır. Peki, Çocuk Odası Nasıl Olmalıdır? Çocuk odalarının fiziksel sağlıklarının yanı sıra eğitimsel gelişmelerine de yardımcı olacak şekilde tasarlanmalıdır. Çocukların kendi odalarında kaliteli ve doğru vakit geçirebilmeleri için ebeveynler gerekli hassasiyeti göstermelidirler. Ebeveynler çocukları doğru yönlendirmelidirler. Çocuk odasında ders çalışmaya teşvik edecek şekilde rahat bir ortam hazırlanmalıdır. Çocuğu ders çalışmaya özendirmek için çalışma alanı düzenlenmelidir. Çocuğa uygun çalışma masası olmalıdır. Kitaplarını yerleştireceği kitaplık bulundurulmalıdır. Çalışma masası çocuğun boyuna uygun seçilmelidir. Mobilyaları seçerken köşelerinin sivri olmamasına özen gösterilmelidir.

    Mobilyalardaki boyaların zehirli kimyasal maddeler içermediğinden emin olunmalıdır. Çalışma masası, bol güneş alan , doğru açıdan ışık gelen bir yere yerleştirilmelidir. Okul çağındaki çocukların odalarının sade olmasına özen gösterilmelidir. Derslerine konsantre olabilmeleri için sade bir oda olması önem teşkil eder. Tüm bunların yanı sıra eşya seçiminde mutlaka çocuklarında fikirleri alınmalıdır. Onların beğendiği ve istediği eşyalar tercih edilmeye özen gösterilmelidir. Bu şekilde çocuğun, odasında vakit geçirmekten ve ders çalışmaktan zevk alması sağlanır. Motivasyonu artar ve bir birey olduğunu hissettirir.  Mobilyaların eğitici ve bilgilendirici özellikte olmasına özen gösterilmelidir. Bu şekilde çocukların kavram öğrenmesine yardımcı olur ve hayal güçleri gelişir. Aynı zamanda çocuklar odalarını daha çok severler ve psikolojik olarak da kendilerini bir yere ait hissetme güdüleri karşılanır.

     Okul çağına gelmiş çocukların odaları çocukların ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendirilmeli, ihmal edilmemelidir. Çocuklarla beraber eşyalara karar verildikten sonra, odası düzenlenirken eşyaların yerleri konusunda çocuklardan da fikir alınmalı ve onların isteklerine göre dizayn edilmelidir. Bu şekilde çocukların odasıyla ilgili sorumlulukları da artacaktır. Çocuklar odalarını toplarlarken hem keyif alacaklar hem de düzenli bir birey olacaklardır.