Çift Sarılı Yumurta Nasıl Meydana Gelir?


Çift Sarılı Yumurta Nasıl Meydana Gelir?

Yumurtalar, içerdiği yüksek protein  sebebiyle oldukça önemli bir besin kaynağı olmaktadırlar. Özellikle de Türkiye'de bir yumurta tüketim kültüründen bahsetmek dahi mümkündür. Bunun yanı sıra bazı marketlerde özel olarak ambalajlanıp, tüketicilere sunan çift sarılı yumurtaların nasıl meydana geldiğini hiç düşündüğünüz oldu mu? Eğer cevabınız evetse bu yazımızda, çift sarılı yumurtaların nasıl meydana geldiğini öğrenebileceksiniz.

Ülkemizde özellikle kahvaltılık olarak tüketilen yumurtalar, kuşların döllenme aşamasının ardından yavru haline geçememiş hücreler topluluğu olmaktadır. Bu durumun daha iyi açıklanabilmesi açısından, kuş yumurtası kavramının iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu kavramı basitçe açıklamak gerekirse, ovaryumdan serbest kalan yumurta hücrelerinin bir kabuk ile kaplanarak oluşturduğu yapı demektir. Ovaryumdan serbest bırakılan bu yumurtalardan iki tanesi birbirinden ayrılmaz ise ve eşey kanallarında bu yumurta kabuğu ile kaplanırsa, bu durum halk arasında çift sarılı olarak adlandırılan yumurtayı meydana getirmektedir.

Tam olarak gelişmemiş ve yumurtlama eş zamanlılık döngüsünü doğru bir biçimde tamamlayamayan tavuklarda, bu tipte yumurtaların meydana gelmesi daha olası bir durum olmaktadır. Çift sarılı oluşan yumurtalarda yavru oluşumu için uygun bir ortam bulunmamaktadır. Bu sebeple de bu tür yumurtalarda yavru oluşumu meydana gelmemektedir. Normal yumurta boyutlarından daha büyük olan çift sarılı yumurtalarda, yavrunun gelişebilmesi açısından yeterli alan bulunmamaktadır. Aynı zamanda yavrunun sağlıklı gelişimi açısından yeterli besin de sağlanamamaktadır.