Çalışan Hamileler İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri


Çalışan Hamileler İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Hamilelikte beslenme anne ve bebek için çok önemlidir. Hele çalışan bir bayansanız bu durum daha çok önem arz etmektedir. Çünkü çalışan bir hamile bayan vücudu daha çok yorulur, daha çok acıkır ve enerjisini daha çok kaybeder bunun için çalışan hamile bir bayan kendi beslenmesine çok dikkat etmelidir.

Yetersiz beslenen bir anne ve yaz düzensiz beslenen bir annede belli başlı sorunlar görülür. Bebeğin gelişiminde bozukluklar, bebeğin bazı organlarındaki gelişiminde eksiklikler görülür.
Çalışma ortamı ve yoğun tempo hem bebeği hem de anne adaylarını acıktırır. Bunu için anne adayı yemeğine çok dikkat etmelidir.

İlk başta annemiz yemeklerini yavaş sindirerek yemelidir. Yemekler azar azar sık sık tüketilmektedir. Yemek yemeyen annenin kan şekeri düşer bu da hem bebek için hem anne için kötü olur.

Çalışan hamile anne adayları güne kesinlikle kahvaltı ile başlamaları gerekir. Kahvaltı bir anne için en önemli öğündür.
Sür, peynir, çavdar ekmek, yumurta gibi yiyecekler kesinlikle her vakit tüketilmesi gereken yiyeceklerdir.
Her gün süt ürünleri tüketilmelidir, et, tavuk, balık gibi yemekler pişirilme yöntemi ile alınmalıdır. Günün her saatinde meyve ve sebze tüketilmelidir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan sebze salatası çok ama çok tüketilmelidir.

Lahana, brokoli, pırasa gibi sebzelerin pişirilmesi çok faydalı olacaktır. Lif değeri yüksek olan besinler tüketilmelidir ki anne adayları çok fazla enerji harcadığında yorulup düşmesin diye ayrıca annenin sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesi için de iyi olur.