Cadılar Bayramı Nedir ? Neden Kutlanır ?


Cadılar Bayramı Nedir ? Neden Kutlanır ?

Cadılar Bayramı, geleneksel olarak her sene 31 Ekim ' de kutlanır. Pagan ve Hristiyan kökenli olmasına rağmen günümüzde herkesin katıldığı bir kutlama halini almıştır. Çocukların mütemadiyen, korkutucu kostümler giyinerek kapı kapı dolaşıp şeker ve hediyeleri topladığı bir bayramdır. Bunun haricinde, maskeli balolar, korku filmi seansları, ve perili & hayaletli olduğuna inanılan evlere düzenlenen gezilerde cadılar bayramında yapılan aktivitelerdendir. Cadılar Bayramı belli başlı Batılı ülkelerinde kutlanır. Bunlardan en etkileyici ve oldukça yaygın bir şekilde kutlanan ülke Amerikadır. Amerikan kültürünün diğer ülkeler üzerindeki etkisinden ötürü, başka Batılı ülkelerde de kutlanmaktadır.

İlk başlarda hasat mevsiminin bitmesi ve kış aylarının başlamasının temsili olan Cadılar Bayramı, Hristiyanlığın da etkisiyle beraber tamamıyla farklı bir anlama kavuşmuştur.

Cadılar Bayramı, Anglosakson dünyasında, Halloween olarak isimlendirilir. Bu sözcük "All Hallow's Eve" yani "Azizler Günü'nün arifesi" kelimelerinin kısaltılmasından oluşmaktadır.
Cadılar Bayramı'nın sembolü (ikonu) gülümseyen bir balkabağıdır. Balkabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulur ve içinde bir mum yakılarak korkutucu bir görüntü alması sağlanır. Eğer kapısında oyulmuş bir balkabağı olan ev varsa, o evde Cadılar Bayramı kutlandığını anlamak mümkündür.  En sık tüketilen şekerleme, elma şekeridir. Çocuklar korkutucu kıyafetler giyinerek gezerler ve ev sahiplerine "Şaka mı, şeker mi?" diye sorarlar. Ev sahibi Şaka derse çeşitli şakalar, komiklikler yaparlar. Öyle yada böyle çocuklar şeker yada harçlarını alırlar.