Boyun Kırıldığında İnsan Ölür mü ? Ölürse Neden Ölür ?


Boyun Kırıldığında İnsan Ölür mü ? Ölürse Neden Ölür ?

  Kesinlikle en kolay ve hızlı olum şekli değildir. 3. sınıf macera filmlerinin belki de en kötü etkisi bu olmuştur; arkasından sinsice yaklaşılan maktulün, boynu çeneden de desteklenerek 135 derece çevrilince, ölumünün garanti ve anlık olacağı sanılır.
Gerçek hayatta daha da olası bir senaryo olarak, kafa üstü bir yere çakıldığınızda da ölüm kesin ve hemen gerçekleşmeyebilir, hatta bunun ihtimali azdır.

Boyun kırılmalarını sonuçlarına göre kabaca 5 çeşide ayırabiliriz:

1) Omurilikteki sinirleri koruyan, sert tabakanın kırılması veya zedelenmesi, lakin içindeki sinirlere zarar gelmemesi. Bu durumda norolojik bir etki olmaz, sadece kemiklerin iyileşmesi gereklidir, o yüzden çeşit çeşit boyunluklar takılır.

2) Omuriliğin özellikle alt kısımlarına zarar gelmesi: bu durumda kısmi felç geçirilir, hangi bölgenin felç geçireceği konusunda tam bir kesinlik yoktur. Zarara göre iyileşmenin dereceleri de değişir.

3) Eğer c6 bölgesinden aşşağı bir zarar gelirse, yani omurganın en üst kısmı olan boyun kemiklerinin 6.sına, nefes alma sistemi çalışır durumda kalır fakat tüm vücudun felç olma ihtimali doğar. Allah muhafaza, ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkum olma ihtimali vardır.

4) Boyun kemiklerinin daha yukarıları kısımlarından geçen sinirler, nefes almayla alakalıdır. Bu sinirler zarar gördüğü vakit, boynu kırılan biri felçli bir vaziyette, bilinci giderek bulanıklaşsa da açık olarak, 2 ilan 4 dakika icinde ağır ağır ölür.

5) Ani ölüm. buna boyun kırılmalarında spinal shock denir. Çesitli sinirlerin birden kopması, kalp-damar sistemine giden sinyalleri anında altüst edebilir. Bu durumda kan basıncında anlık ve çok ciddi bir düşme olur, kişi hemen bilincini kaybeder ve 1-2 saniye içinde tamamen ölmüş olur.

Görüldüğü üzere çok çeşitlidir boyun kırılmaları. Bir ilintili nokta da, yüksekten düşmelerde insanlar yaşamlarını genelde boyun kırılmalarından değil, kaburga gibi kemiklerinin kırılarak hayati iç organlara batmalarından ve ciddi iç kanamalara sebep olmalarindan kaybederler. Lakin travma sebebiyle bilinç kaybı hemen gerçekleşebilir.

Hemen öyle içimiz kararmasın efendim, güzelim vücudumuzu tanımamız gerekli. Hem ne de olsa, boynunuzu kırarak veya yüksekten düşerek ölme sanşınız, ölüm sebepleri sıralamasına bakınca, epey düşük.