Bolu Yedigöller


Bolu Yedigöller

       Ülkemizde denize girmek için “biçilmiş kaftan” diyeceğimiz pek çok rota bulunur. Aynı şekilde yayla turizmi ve dağcılık içinde… Yedigöller tüm bunların ötesinde insanın ruhunu dinleyebileceği, “hala böyle güzellikler kaldı mı?” diyebileceği ve kamp yapmak için defalarca gidebileceği bir rota olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizin bozulmamış yeşilliklerinin ortaya çıkması ve ruhun dinlenmesi açısından eşine az rastlanır bir rota olduğunun altını çizmemizde fayda var. Kuzeyden güneye doğru sıralanmış yedi küçük göl, bu göller bir şekilde birbirine bağlıdır. Zamanın yorucu etkilerinden kurtulmak isteyenler için Bolu Yedigöller kesinlikle uğranılması gereken adreslerin üst sıralarında yer alır. Aklınızda hiç kamp yapmak yokken, burayı gördükten sonra bir anda kamp yapmak isteyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Yedigöllere Ulaşım

      Bolu merkezden yaklaşık 45 km uzaklıkta yer almaktadır. Her ne kadar mesafe 45 km olarak karşınıza çıkıyor olsa bile yolun bozuk olması çok fazla uçurumun yer alması gibi etmenler düşünüldüğünde varış sürenizin uzayacağını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. İstanbul üzerinden Yedigöllere ulaşmak isteyenlerde 310 kmlik mesafeyi 5 saatten daha uzun sürede alabilirler. Bunun için sıklıkla yolların kapanıyor olması ve uygunsuz hava şartlarının bu bölgeye yol yapımının önüne geçmesi sayılabilir. Fakat baharın gelmesiyle birlikte herhangi bir sorun yaşamaksızın Yedigöllere ulaşmanız mümkün olacaktır.  Yol boyunca pek çok farklı ağaç türüne birden rastlayabilirsiniz. Sonbahar aylarının gelmesiyle beraber mavinin, yeşilin, kırmızının, kahverenginin ve sarının birbirinden farklı tonlarına rastlayarak eşi bulunmaz görsel bir şölen yaşayabilirsiniz. Yedigöllere Bolu merkezden devamlı olarak bir tur otobüsü bulunmamaktadır. Buna karşın belirli dönemlerde İstanbul ve Ankara merkezli tur firmalarının hem Abant ve Gölcük hem de Yedigöller içeren programları bulunur. Bizim tavsiyemiz ise uzun soluklu bir yürüyüş ve imkanınız varsa kamp yapmanızdır. Böylesine bir doğanın lezzeti kesinlikle gece kalındığı zaman çıkarılabilir.

Yedigöller Giriş Ücreti

        Yedigöllere araç giriş ücreti 5 tldir. Çadırlı konaklama ücreti için ise farklı bir ücret tarifesi uygulanmaktadır. Bunun dışında çadırınız bulunmuyorsa bungalov evlerde de konaklayabilirsiniz. Bunun için önceden rezervasyon yaptırmanız gerektiğinin de altını çizelim. Yedi göller anıt ağaç özelliği taşıyan yüzlerce yıllık ağaçları bünyesinde barındırdığı için arabanızla giderken bile sık sık durarak hem doğanın güzelliğini içinize çekeceğiniz hem de yolculuğunuz boyunca rahat rahat gezebileceğiniz bir seçenek olarak dikkatleri çekmektedir.

Yedigöller’de Kamp Yapmak

      Türkiye’nin en önemli kamp rotası olmasının yanı sıra, daha önce kamp yapmayı aklına bile getirmeyenlerin hayallerini süsleyen bir nokta olarak karşımıza çıkar. Bunun için Yedigöllerin içerisinde hem piknik hem de kampçıların konaklayabileceği bir alanda yer alır. Burada ihtiyacınız olan yiyecek ve diğer malzemeleri temin edebilirsiniz. Siz yine de kampa giderken yanınızda ihtiyacınız olan her şeyi almaya gayret gösterin. Bu sayede sıkıntı yaşamadan kamp yapabilir ve eksiklikleriniz oluştuğunuzda acaba şunu da almalı mıydım gibi sorular sormazsınız. Standart bir kamp listesinde yer alan her türlü araç gerecin Yedigöller’de işinize yararyacağı da unutulmamalıdır.

      Bolu’ya kadar gelmişken sadece Yedigöller’i değil farklı noktaları da gezmek istiyorsanız öncelikli olarak Bolu’ya 15 km uzaklıkta yer alan Gölcük’ü daha sonrasında ise Abant’ı gezmenizi tavsiye ediyoruz. Üç gezi noktasının aynı gün içerisinde gezilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Buna karşın Gölcük ve Abant’a bir gün Yedigöller’e bir gün ayırarak gezinizi tamamlayabilirsiniz. Konaklamak içinde Abant ve Gölcük yakınlarında pek çok otelin bulunduğunun da altını çizelim. Bu otellerin büyük bir kısmı termal olduğu için (ve doluluk oranları fazla olduğundan) gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız da fayda bulunmaktadır.