Bir Arabayı Oluşturan En Önemli Parçalar


Bir Arabayı Oluşturan En Önemli Parçalar

Benzin Motoru Nasıl Çalışır ?

Bugün sizlere arabanın belli başlı önemli parçalarından bahsetmeye çalışacağım ve önem arz ettiğini düşündüğüm, akıllarda çok fazla soru işareti yaratan bölümler hakkında değerlendirmeler yapacağım. İlk olarak benzin motoru ile başlayalım ve nasıl çalıştığı hakkında incelemeler yapalım. Hepinizin bildiği gibi benzin motorları günümüzün en çok tercih edilen motor tiplerinden bir tanesidir ve en önemlisi almanız gereken verimi alamasanız da piyasaya daha önce adım attığı için popülaritesini hali hazırda korumaya devam ediyor.

1876 yılında bulunan benzin motorları, benzin tükenmediği sürece varlığını sürdürecek ve popüler olmaya da devam edecektir. Son dönemde elektrikli araç piyasasının oturtulma çalışmaları yapılıyor ancak hali hazırda bu piyasanın henüz tam anlamıyla verim sunamaması nedeniyle benzin motoru yine revaçta diyebiliriz. Benzin motorları, her üretici firmaya göre değişiklik gösteriyor ve mühendislik harikası olarak Ferrari araç motorlarında karşımıza çıkıyor. Normalde bu tip motor yapısında %20’li verime ulaşmak çok da kolay değil ve birçok marka henüz buna ulaşamamıştır ancak Ferrari mühendisleri bunu en iyi şekilde başarmış ve verimi %20’lere kadar çıkarmıştır.


Pistonların Çalışma Prensibi

Bir diğer konumuz ve önem arz eden yapılardan bir tanesi de pistonlardır, dilerseniz piston nedir ve çalışma sistemi nasıldır gibi klişe sorular ile de yazımıza devam edelim. Hareketlilik ve devinimi sağlayan, araçtaki sıvı döngüsünü en iyi şekilde sağlayan ek parçalardır. Elbette bu yapılarda da kalite ön plana çıkıyor ve kullanılan malzeme de pistonların kalitesini ortaya çıkartıyor. Gri dökme demirden yapılan pistonlar bir hayli ön planda ve dilerseniz bunun nedenlerini de açıklayalım. Gri dökme pistonlar daha uzun ömürlü yapılardır ve aşınmaya karşı en dayanıklı yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Gri dökme demirdeki en büyük avantajlardan bir tanesi az miktardaki çelik alaşımdır. Çelik alaşım ile birlikte yanma ya da aşınma gibi sorunlar ortadan kalkıyor ve daha uzun ömürlü bir yapı karşınıza çıkıyor. Özellikle sporcu araçlarında bu yapı çok daha fazla kullanılıyor ve sürekli hareket halinde olan araç, sorunsuz bir şekilde hizmet verebiliyor.


Bir Otomobilin Önemli Parçaları

Alüminyum alaşım da çok popüler yapılardan bir tanesidir ve bunun en önemli nedeni de ısıyı daha hızlı ve daha yayvan şekilde iletiyor olmasıdır. Piston ve benzin motoru özellikle forumlarda hakkında çok fazla soru sorulan parçalar olduğu için bu yazımda bu iki yapıya yer vermeye çalıştım ve pistonlar ile ilgili küçük bir detayı daha sizlere sunmak isterim. Pistonların yarısı ne kadar esnek olursa, araç için o kadara iyi diyebiliriz. Ferrari model araçlarda kullanılan zayıf piston modelleri, akışı daha kusursuz hale getiriyor ve daha hızlı bir araç sizleri bekliyor. Tüm araç parçaları için bir başka yazıda görüşmeyi ümid ediyorum.