Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Ayaklar vücudu taşıyan en önemli organdır. Vücudu dengede tutmada önemli rol oynar. Bu yüzden ayak bakımı ve ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. Yanlış ayakkabı seçiminde tırnak batması, nasır, mantar, su toplaması, düz tabanlık, bel ve ayak ağrıları gibi birçok sağlık problemi ile karşılaşmamız olağandır.

   Ayakkabı seçimi kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur. Ayağın şekline yapısına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra bulunduğu zemin, kullanılan malzemenin kalitesi ve doğallığı da ayak sağlığı için önemlidir. Ayağın ayakkabı içinde hava alması ve terletmez yapıda olmasına özen göstermeliyiz.

   Gelelim hangi tür ayakkabılardan uzak durmamız gerektiğine. Bunların başında dar burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar gelmektedir. Dar burunlu ayakkabılar kan dolaşımımızı yavaşlattığından sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Mümkün olduğunca ayağımızın şeklini alan ne düz taban ne çok topuklu ayakkabılar tercih etmeliyiz. Bağcıklı ayakkabılar doğru tercih olacaktır. Çok yüksek topuklu ayakkabı giydiğimizde bel, ayak, ayak bileği ve omurga ağrıları çekeriz hatta bunların uzun süreli kullanılma kireçleme ve kronik rahatsızlıklara da yol açtığını vurgulamakta fayda var. Yüksek topuklu ayakkabılar kadar düz tabanlı ayakkabılarda ayak sağlığını tehlikeye sokar. Daha çok biz gençlerin tercih ettiği düz taban ayakkabılar maalesef omurga duruşunu etkiliyor. Ama çok rahat seviyorum düz tabandan vazgeçmem diyenler için mutlaka koruyucu tabanlık öneririm. Böylece hem sevdiğiniz ayakkabıyı giyip hem de sağlığınızı koruyacaksınız.