Atlar Neden Ayakta Uyur?


Atlar Neden Ayakta Uyur?

Herkes tarafından bilindiği gibi atlar, ayakta durmak ve koşmak adına yaratılmışlardır. Ayakta durmak ve koşmak gibi aktif kavramlar ile özdeşleşen atların uyku alışkanlıkları ile ilgili uzun yıllar boyunca çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Atların nasıl uyuduğu belirli bir dönem bir merak konusu haline gelmiştir.

Genel olarak bakıldığında atların ayakta uyuduğu gibi bir yanılgıya düşülebilir. Bazı atların ayakta uyuduğu bir gerçektir. Ancak bu durum atların yere uzanarak uyuyamayacağı gibi bir durum da yaratmamaktadır. Bazı atlar güvende oldukları bir ortama girdiklerinde yere uzanarak uyuma davranışı gösterebilmektedirler. Ancak atların geneli ayakta uyumaktadır. Çünkü bacaklarında bulunan kemikler bu şekilde uyumalarına imkan sağlayacak bir biçimde gelişme göstermiştir. Bu sayede atlar uykuya daldıklarında bacaklarındaki kemikler ve kaslar kilitlenerek atın uyku süresi boyunca herhangi bir şekilde düşmeden veya dengesini kaybetmeden ayakta uyumasını sağlamaktadırlar . Böyle bir yatkınlığa sahip olmaları sebebiyle dilediği takdirde tüm atlar ayakta uyuyabilmektedirler.

 Atların ayakta uyuma durumu ancak kendilerini güvende hissetmedikleri ve sürekli olarak tetikte kalmaları gerektiğini hissettikleri  durumlarda  geçerli olmaktadır. Ayakta uyuyabilme özellikleri sayesinde güvende olmadıkları alanlarda sürekli olarak tetik halinde bulunan atlar, olası bir tehlike durumunda hızlı bir şekilde harekete geçebilmektedir. Başka bir deyişle atların ayakta uyuyor olmalarının sebebi bu duruma anatomik olarak yatkın olmalarıdır, yani bu durum rahat olmaları  anlamına gelmemektedir. Çünkü  atlar uzanarak uydukları takdirde  dinlenerek ve sağlıklı bir biçimde uyuyabilmektedirler.