ASP Nedir ? ASP Bilgisayarda Nasıl Çalışır ?


ASP Nedir ? ASP Bilgisayarda Nasıl Çalışır ?

     ASP Microsoft tarafından geliştirilmiş, dinamik ve interaktif web sayfaları yaratmanızı sağlayan, sunucu tabanlı bir programlama dilidir. Active Server Pages - yani aktif sunucu sayfaları - anlamına gelir.

Klasik ASP sunucu tabanlı çalışır, dolayısıyla ASP ile dinamik olarak yaratılan sayfalar kullanıcının browserı ne olursa olsun aynı çalışır. ASP'yi yazarken en çok kullanılan dil VBScript'tir; ancak jscript gibi diller de kullanılabilir. Klasik ASP sayfaları .html yerine .asp uzantılıdır.

ASP ile HTML'nin farkı nedir?

Sitenize koyacağınız bir HTML dosyası, sitenize gelen kullanıcı tarafından aynı şekilde görüntülenirken, bir ASP dosyası her kullanıcıya farklı içerik gösterebilir. ASP'nin çalışma mantığı çok kısaca şöyledir: kullanıcı bir .asp sayfasına geldiğinde, sunucu .asp sayfasını çalıştırır ve o kullanıcıya özel bir sayfa yaratır; ardından sadece o kullanıcı için yaratmış olduğu sayfayı kullanıcıya html formatında gösterir.

Bu sebepledir ki, bilgisayarınızda duran bir ASP sayfasını browserınızdan direkt olarak açamazsınız. ASP sayfasının çalışabilmesi için önce sunucunun o kodu okuması ve koddan bir html kodu oluşturması gerekir.

ASP hangi işletim sistemlerinde çalışır ?

Klasik ASP Microsoft tarafından windows sunucularda, Internet Information Services (IIS) üzerinde çalışması için yaratılmıştır. NT4'den Windows 7'ye kadar tüm windows tabanlı işletim sistemlerinde çalışabilir. En iyi performansı ise Windows'un server işletim sistemleri olan Windows 2000, Windows 2003, Windows 2008 vs'de gösterir.

ASP'yi bilgisayarımda nasıl kullanabilirim ?

Bilgisayarınızda ASP kodlarını çalıştırmak ve denemeler yapmak için, eğer bilgisayarınız Windows işletim sistemine sahipse, IIS veya PWS (personal web server - kişisel web sunucusu) kurarak denemelere başlayabilirsiniz.

Windows 7 & Vista için - IIS, Microsoft Web Platform Installer kullanılarak kurulabilir: http://www.microsoft.com/web/downloads/platform.aspx

Windows XP Pro/2003/2000 için IIS, şu adımları izleyerek kurabilirsiniz: http://www.webwiz.co.uk/kb/asp-tutorials/installing-iis-winXP-pro.htm (ingilizce)

Windows XP home edition ise IIS ve PWS'yi desteklememektedir.